0 (ks) - 0,00€
Váš košík je prázdny!
.
Ako zrýchliť počítač s Windows 10

Ako zrýchliť počítač s Windows 10

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2020-01-16 Počet zobrazení: 23 Komentárov: 0

Pomalé zariadenia nás stoja čas, peniaze a nervy. Zvýšte ich výkon.

Vypnite šetrič elektrickej energie Power Saver (Power & Sleep Settings). Zámer je, aby boli počítače ekologickejšie a spotrebúvali menej energie. V praxi sa ale zapnutie šetrenia energie prejavuje zníženým výkonom. Hovorí to aj jazdec na nastavení, s ktorým môžete hýbať od najvyššieho výkonu o najvyššie šetrenie elektriny.

 

Nedovoľte zbytočným programom bootovať pri štarte počítača. V Task manageri (Správci úloh) vidíte zoznam spustených aplikácii a koľko si zo systému odkrajujú. Vidíte ale aj zoznam aplikácií, ktoré sa spúšťajú pri bootovaní systému. Nechajte tam len to najdôležitejšie – napr. grafické drivery alebo antívirus sú dôležité. Záplava mediálnych programov, ktoré sa snažia spúšťať zakaždým (aj keď ich nepotrebujete) nemusí byť v startupe.

 

Čistite disk aj browsery. Windows 10 má na to vlastnú appku – Disk Cleanup. Ono dosť pomáha, keď už sa správate efektívne pri ukladaní vecí na disk, máte ho napríklad rozdelený na viac partícií a viete, že neustále prepisovanie súborov fragmentuje disk (defragmentácia disku znamená upratanie súborov, ktoré sú na disku rôzne rozhádzané a má veľký vplyv na rýchlosť práce s diskami. Teda, najmä pri starých platňových typoch, bola deframentácia veľmi silný nástroj). Okrem nepotrebných súborov na disku, nezabudnite ani na cookies v prehliadačoch. Po čase sú ich gigabajty, pričom sa vie, že ľudia používajú dokola len niektoré webové služby a väčšinu týchto súborov nepotrebujete. Súbory sa v minulosti volali dočasné, ale kým sa ich ručne nezbavíte sami, tak v systéme jednoducho ostanú.

 

Nepotrebujete efekty. Vo vizuálnych nastaveniach (Personalize) je množstvo všelijakých animácií a tieňov, ktoré nepotrebujete. Robustné počítače s nimi nemajú problémy. Staršie slabšie PC a laptopy sú nimi však upchávané. Napríklad veľa mikrobookov funguje naozaj zúfalo s pozapínanými serepetičkami, ktoré vám hlásia správy, počasie, alebo inak spomaľujú systém.

 

Vypnite automatickú údržbu. Automatic Maintenance skenuje váš systém a na základe diagnostiky sa snaží opravovať problémy. Tieto služby však nikdy neboli dokonalé a dlho ani nebudú – a navyše spomaľujú systém.

 

Vypnite aktívny cloud. Každý Windows 10 sa môže prepojiť s OneDrive službou Microsoftu. Odporúčame v nastaveniach vášho účtu vo Windows vypnúť automatickú synchronizáciu systému s cloudom. Rovnako nemusíte systému dovoliť automatické zálohy, ale držať ich pod manuálnou kontrolou. Aj samospúšťajúce sa upgrady celého operačného systému až legendárne spomaľujú počítače, hoci vývojari tvrdia, že sa snažia inteligentne pracovať iba v čase pokoja – nie je to úplne pravda.

 

Vypnite indexovanie disku. Karta Services je trochu už pre odborníkov – je tu obrovské množstvo systémových a iných služieb, ktorých vypínanie sa neodporúča a ak neviete, čo robíte, ani sem nechoďte. Na druhú stranu, napríklad takú službu Windows Search nepotrebujete. Systém vám pravidelne prehľadáva disk, vraj kvôli zrýchleniu vyhľadávania na ňom, ale zároveň všetko trochu spomaľuje. Napísali by sme aj samostatný bod “Vyčistite systémové registre”, ale táto karta je ešte o niečo citlivejšia na vŕtanie sa v nej, takže ak neviete čo robíte, nerobte to.

 

Čistite pamäť. Najlepší spôsob, ako vyčistiť pamäť je reštartovať zariadenie. Pamäť býva zahltená najmä, ak jej jej málo, alebo používate veľké množstvo aplikácii. Veľa programov nie je dôsledných a pri ich opustení ostávajú súbory v RAM. Existujú našťastie maličké programy, ktoré zabudnuté dáta fyzicky vyčistia. Väčšina vecí vymenovávaná v tomto článku sa dá robiť špecializovaným programom na tunovanie počítačov, napríklad AVG PC TuneUp je veľmi populárny pomocník z Českej Republiky známy na celom svete.

 

Hardvérový upgrade. Niekedy sa nedá inak, a potrebujete niečo vymeniť. Pomalý disk, málo pamäte, pomalá zbernica na doske, nejaký starší komponent... Jedna maličkosť môže byť povestným hrdlom brzdiaca všetko ostatné.

 

Správajte sa zodpovedne. Poznajte svoj systém. Nič ho nezahltí tak, ako nezodpovedné browsovanie, klikanie na rôzne serepetičky, inštalácie flashovýc hier, pridávanie tlačítok do browserov, naťahanie si do systému množstvo “ikon”, ktoré ani neviete, čo robia. Najlepšie ochrana pred pomalým systémom je skrátka byť pri používaní počítača zdržanlivý a vyznať sa v ňom aspoň na užívateľskej úrovni.