0 (ks) - 0,00€
Váš košík je prázdny!
.
Ikonické aplikácie, ktoré na Windows používame desiatky rokov

Ikonické aplikácie, ktoré na Windows používame desiatky rokov

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2019-10-15 Počet zobrazení: 68 Komentárov: 0

Bolo nebolo, keď boli stolné počítače najpokročilejší kus techniky, v súboji o najlepší operačný systém sa stretli firmy Microsoft, IBM a Apple. Mali rôznu filozofiu, niekto uprednostňoval pevne uzavretý systém, kde sa nedostane nič, čo neschváli systém. Firma Microsoft preferovala otvorený prístup – programy mohol programovať kto chcel, a väčšinou aj fungovali (ako sa to vezme). Tento prístup vyhral firme takmer monopol až do príchodu smartfónov. Ale aj v dobe mobilnej stále na desktopoch používame niektoré aplikácie, rovnako ako pred 20 rokmi. Niektoré legendy jednoducho nezostarli.

WinRAR. Na komprimáciu súborov – keďže niekedy neboli veľké disky – sme používali WinZIP alebo WinRAR. A používame ich stále dodnes, pretože a keď máme obrovské disky, je praktické urobiť napríklad z tisíc dovolenkových fotiek jeden praktický súbor na cloude. WinRAR bol vždy zaujímavý kus softvéru, napríklad už len preto, že jeho autor je 25 rokov považovaný za cvoka (program je síce platený, ale prakticky je zdarma – má asi najuvoľnenejší finančný model na svete).

 

Winamp. Prvá verzia vyšla ešte na Windows 95 a mala 3 milióny stiahnutí. Čo v dobe, keď väčšina populácia netušila o existencii internetu – bolo dosť. Prehrávač novučičkého sexy formátu MP3 bol neskutočne rýchly... a užívatelia ho zo zvyku používajú dodnes, hoci prehrávačov sú tisíce.

 

VLC Media Player. Tento prehrávač má síce “len” 18 rokov, no tak ako na začiatku, aj dnes skrátka prehrá všetko. A kedysi bola naozaj veľká bitka o to, ktorý prehrávač fungoval občasne. Bez VLC ste museli mať na disku prehrávačov aspoň zo päť.

 

Word. Málokto vie, že existoval už v roku 1983 pre neznámy systém Xenix. Po 35 rokoch... stále drží vlajku vysoko vztýčenú. Hoci existujú neplatené alternatívy, Word je Word a je prakticky rozšírený takmer v pomere 1 : 1 ku každému stolnému počítaču. A potom, funguje aj na iných platformách. Firmy a inštitúcie by bez neho nedokázali fungovať.

 

Photoshop. Aj kráľ grafiky je už “starček”, má 30 rokov. Naprogramovali ho iba dvaja ľudia, bratia Knolloci, dnes na ňom pracujú stovky ľudí. Jeden z bratov robil popri tomto “bočáku” aj efekty do filmov ako Star Wars alebo Star Trek. A dnes? Žiadny profesionálny grafik sa bez Photoshopu nezaobíde.

 

Firefox. Má 23 rokov a vznikol kvôli tomu, že Internet Explorer bol roky rokúce hrozný internetový prehliadač, zabugovaný, pomalý, hlúpy. Firefox bol rýchly a šikovný, skvelá alternatíva pre tých čo sa vyznali. A taký je dodnes, hoci nabobtnal obrovským množstvom funkcií a v ponuke browserov je plno veľmi schopnej konkurencie.

 

Total Commander. Správca súborov založený na “dvoch oknách” je systém, ktorý sa ťahá prakticky od pravekých časov MS-DOS. Áno, používajú ho najmä starší užívatelia, ktorí na neho nedajú dopustiť. Alebo všetci tí, čo potrebujú naozaj schopný súborový manažér. Total Commander vie stovky trikov, len ho treba vedieť používať.

 

ACDSee. Prehliadanie obrázkov nebola voľakedy samozrejmosť. Vlastne, bez niečoho ako ACDSee ste si na počítači fotku ani nepozreli. Dnes už samotné prehliadanie funguje v kdečom, takže program sa sústredí na prídavné funkcie, ktoré v defaultnom systéme nenájdete.

 

MS Paint. Áno, kreslenie. Veľká legenda, aj keď – prečo vlastne? Keď Microsoft oznámil, že po 30 rokoch už nebude dávať túto aplikáciu do svojho systému, spustila sa veľká búrka protestov. Paint je veľmi užitočný, aj keď nie na to, na čo bol pôvodne určený (kreslenie v ňom je totiž naozaj len pre ľudí, čo majú veľa voľného času).

 

Notebook. Neexistuje nič jednoduchšie ako tento miniprogramček. Ale tí, čo neustále robia s textom, súbormi, programujú, vyrábajú weby – ho stále potrebujú ako soľ. Pretože Notebook produkuje plain text, čistý text, ktorý veľmi často potrebujete.

 

Adobe Acrobat Reader. Dnes už ho nie je vlastne treba. Každý browser alebo iné programy vám otvoria PDFko bez problémov. A aj tak patrí tento “iba” prehliadací program Acrobat Reader stále medzi najsťahovanejšie na svete. Zvyk je jednoducho železná košeľa.

 

Skype. Zoznam ukončíme najmladším programom, ktorý má iba 16 rokov a kúpil ho Microsoft. Hoci ide o telekomunikačnú platformu, kedysi sme na ňom skôr chatovali ako používali na videohovory. Ale čas plynie... Cez Skype sa robia pracovné pohovory, alebo cez neho komunikujú profesionálni e-športovci.