0 (ks) - 0,00€
Váš košík je prázdny!
.
Pozor na podvodné použité licencie

Pozor na podvodné použité licencie

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2019-08-12 Počet zobrazení: 329 Komentárov: 0

Ak si kupujete fyzickú vec z druhej ruky, vždy ste oveľa opatrnejší, než keď nakupujete úplne nový tovar. Prečo by to malo byť inak pri softvéri?

Použitý softvér je legálny. Ako sa v roku 2012 vyjadril Súdny dvor v Luxemburgu, máte právo predať platnú licenciu svojho softvéru, ak ho ďalej už nebudete používať (alebo ju kúpiť od iného subjektu). Ako to však už chodí (a nielen na Slovensku), vždy sa nájde niekoľko špekulantov, ktorí sa snažia obohatiť nelegálne.

 

Aj u nás sa objavujú podozrivo lacné použité licencie na MS Office alebo Windows, ktoré v skutočnosti nie sú s kostolným poriadkom a zákazník, ktorý sa chce ulakomiť na pár eur, na to môže nepekne doplatiť. Niekedy môže byť oklamaný aj obchod (napríklad začínajúci živnostník), ktorý naletí zahraničnému dodávateľovi s nejasným pôvodom a jeho sľubom. Vždy treba viackrát merať, až potom rezať – aby ste to neľutovali. Najhorší podvodníci sú takí, ktorí vám predajú kľúč, ktorý sa síce aktivuje (a vy ste spokojní), no po pár týždňoch alebo mesiacoch sa licencia zablokuje.

 

Legálny bazárový spôsob predaja softvéru je výhodný pre obe strany – pôvodný majiteľ získa časť peňazí naspäť a zákazník zase dostane softvér za výrazne nižšiu cenu ako sú oficiálne ceny výrobcov. Sú však všetky licencie automaticky legálne? Samozrejme, že nie. Môže sa stať (napríklad po nákupe od neznámeho predajcu na eBay a podobne, že ostanete bez peňazí aj bez licencie). Pri kupovaní softvéru s výraznou zľavou sa vyplatí investovať – čas. A zistiť  si pár vecí.

 

Tak po prvé, je treba si overiť predajcu alebo obchod. Náš obchod GO-SOFT existuje na trhu roky a máme veľa spokojných zákazníkov. Sledujte recenzie, pýtajte sa, všímajte si náznaky neserióznosti. A tiež pozorne čítajte popisky produktov alebo poučenia (tie majú byť krátke a výstižné). Nuž a nevynechajte ani záruky, ktoré sú vždy dôkazom o poctivosti obchodu.

 

Licencia môže byť prevedená len pod niekoľkými podmienkami a čestný obchod ich rešpektuje. Softvér musí byť z pôvodného zariadenia úplne odstránený a už sa tam nesmie vrátiť. Licencia sa nesmie predávať viacerým kupujúcim, alebo rozdelená na niekoľko častí. Časovo obmedzené licencie (predplatné na dobu určitú) by sa nemali predávať.

 

Pôvodný majiteľ softvéru by mal byť vystopovateľný, najmä prostredníctvom COA štítkov, ktoré obsahujú informácie o elektronickom kľúči, ale aj záznamy o predchádzajúcich aktiváciách a podobne.

 

OEM licencie sú tiež problém. Kvôli inak nastaveným pravidlám sú vždy rizikom, že vám softvér po vložení kľúča nebude fungovať (a neznámy dodávateľ na internete sa odmlčí). Práve OEM softvér je masívne promovaný na internete, avšak na takzvaných spam kanáloch – napríklad v dažďoch spamových mailov. Už to je podozrivé. Seriózny obchodník sa tak nespráva.

 

Ak už nakupujete na spomínamom eBayi, alebo aj slovenských obchodoch, všímajte si, aký feedback majú na trhu. Buďte skeptickí. Feedback by nemal byť starý, alebo len vyslovene pozitívny. Seriózny predajca má v obchode uvedenú adresu, telefón a celkovo je svojim zákazníkom k dispozícii.