0 (ks) - 0,00€
Váš košík je prázdny!
.
Ladí, čistí, zrýchľuje: optimalizačný program AVG PC TuneUp

Ladí, čistí, zrýchľuje: optimalizačný program AVG PC TuneUp

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2019-07-09 Počet zobrazení: 302 Komentárov: 0

Tak ako sa dobrý gazda stará o svoje hospodárstvo, tak sa užívateľ počítača stará o svoje zariadenie. Údržba je niečo, čo sa má robiť pravidelne – a pravidelne sa na to zabúda. S optimalizáciou vám často nepomôže ani operačný systém. Zato program TuneUP áno.

Po spustení programu si všimnete pár vecí. Napríklad to, že celý interface akoby z oka vypadol antivíru AVG (nenechajte sa však mýliť, ide o dva oddelené programy). Alebo že väčšinu funkcií vykonáva aplikácia automaticky na pozadí. Vy jej nastavíte len hlavné úlohy, o ktoré sa má starať. Je tu niekoľko módov: štandardný, turbo mód (vypne sa všetko nepotrebné, aby sa počítač zrýchlil), letecký mód či úsporný mód (prístroj, zvyčajne laptop, ide tak, aby čo najviac šetril baterku).

 

Čo vlastne používaním AVG PC TuneUp získate? Napríklad väčšiu rýchlosť. Nielen prevádzkovú, ale dramaticky zrýchli aj bootovanie počítača. TuneUp maže nepotrebné, poškodené alebo dvojité súbory – a tým istým spôsobom čistí aj registre systému. Užívateľ získa prístup k niektorým nedostupným nastaveniam vo Windows (samozrejme, odporúča sa to len skúseným ľuďom, ktorí vedia, čo robia).

 

A čo taká defragmentácia? Tá príde veľmi vhod. Po dlhšom čase sa totiž súbory na disku rôzne kopírujú, mažú a prepisujú, až z toho vznká guláš – a pri defragmentácii sa všetko pekne uprace. Samozrejmosťou je čistenie disku od súborov, ktoré vznikajú pri browsovaní internetom alebo inštalácii programov – po čase sa toho nazbierajú doslova gigabajty.

 

TuneUp dokáže pomôcť aj s vizážou Windows, aj keď to nie je jeho hlavná úloha. Môžete s ním skúsiť opraviť nefunkčné pokusy o aktualizáciu, alebo obnovovať omylom zmazané súbory. Vlastne ide o balík utilít, ktoré konkurencia ponúka zvlášť po jednej. Celkovo sa TuneUp snaží byť nápomocný pri riešení rôznych problémov so zariadením, aj keď obyčajne platí, že žiadny program nie je dokonalý – kým známych problémov je, zdá sa, neobmedzené množstvo.

 

Menšou nevýhodou (aj keď v roku 2019 už zanedbateľnou) je, že pri niektorých úkonoch musí byť počítač pripojený k internetu. Zato hneď pri prvom spustení vykoná kompletnú analýzu vášho počítača a navrhne vám, čo sa s výsledkom dá robiť. Aplikácia je navrhnutá tak, aby ju mohol ovládať aj laik. Jednoduchosť ovládania je aj to, čo zdôrazňuje vo svojom hodnotení portál 5bestthings.com. Plus napríklad šetrenie bateriek na laptopoch, alebo údržbu počítača jedným klikom.

 

Ako prebieha spomínané zrýchlenie systému? TuneUp sleduje všetky spustené aplikácie a vyhodnocuje ich náročnosť či spotrebu. Pod kartou doporučenia vám potom navrhne vypnúť nepotrebné programy či upraviť nastavenia spomaľujúce PC (či už ide o vizuálne veci, nastavenia prehliadačov a pod.).

 

TuneUp nie je žiadny mladík, na trhu je už 22 rokov – to svedčí o jeho kvalite. Jeho značku neskôr kúpil AVG a ten zase kúpil Avast, čiže ide o stredoeurópsky produkt (pôvodne vyvíjaný nemeckými inžiniermi, dnes pod českým dohľadom). Ak programu mu úplne neveríte, ide o trialware – môžete ho pred kúpou vyskúšať.