0 (ks) - 0,00€
Váš košík je prázdny!
.
13 zaujímavých faktov o Adobe, ktoré ste možno nevedeli

13 zaujímavých faktov o Adobe, ktoré ste možno nevedeli

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2019-02-27 Počet zobrazení: 124 Komentárov: 0

Denne sa bavíme o veľkých technologických gigantoch, preberáme ich úspechy, bitky a strasti. A potom je tu firma Adobe, o ktorej sa možno nevedú také plamenné diskusie, ale ktorej produkty sú doslova všade.

 • Firmu založili Charles Geschke a John Warnock v roku 1982. Pomenovali ju podľa jedného malého potoka. Sídlo má Adobe v kalifornskom San Jose a pracuje tu menšia polovica z 10 tisíc zamestnancov. Ostatných zamestnancov nájdeme po celom svete. Ročné príjmy firmy sú ustálené na zhruba 5-8 miliardách dolárov.
 • Logo navrhla Johnova manželka Marva, grafická dizajnérka. Pôvodné logo bolo síce modro-šedé, ale charakterické Áčko zostalo aj na dnešnej červenej verzii.
 • Najslávnejší a dodnes najdôležitejší produkt Adobe Photoshop sa dostal na trh v roku 1990. Pôvodne bol pre počítače Mac a naprogramovali ho len dvaja ľudia (bratia Knollovci). Dnes má tím stovky pracovníkov. Mimochodom, jeden z bratov robil na efektoch vo filmoch Star Wars, Stark Trek a ďalších. A čo robilo Adobe desať predchádzajúcich rokov, keď ešte nerobili programy pre verejnosť? No, napríklad vyrábali digitálne fonty a konkurovali tak Apple.
 • Až v roku 2007 prišiel Lightroom, program pre fotografov, ktorí nevedeli využiť potenciál Phothoshopu. A hoci je Photoshop skoro dokonalý, určite v ňom neurobíte skvelé vektorové logo ako v Illustratore alebo v ňom nezalomíte noviny ako v InDesigne.
 • Málokto vie, že program Adobe Premiere na tvorbu videa (dnes pod názvom Premiere Pro), existuje už od roku 1991. V tej dobe sa pokladal za multimediálny superpočítač stroj so 4 MB RAM, ktorý stál okolo 5000 dolárov. Je jasné, že normálni užívatelia pracovali ešte v kilobajtoch. Profesionálny Premiere zvádza desaťročia veľkú bitku s konkurenciou od Apple, k jeho víťazstvám patrí, že v ňom robia správy napríklad CNN, BBC, alebo sa v ňom vyrobili niektoré holywoodske trháky. Ale ani v Premiere nejde robiť všetko, takže na špeciálne efekty je tu program Adobe After Effects.
 • Pre ľudí, čo robia so zvukom je tu Audition. Program majú na svedomí dvaja bývalí zamestnanci Microsoftu, ktorí “zbehli” ku konkurencii.
 • V roku 1993 predstavilo Adobe verejnosti svoj formát PDF – a zároveň aj program na čítanie Acrobat Reader (dnes zjednodušené na Acrobat). Odvtedy je formát normou pre serióznu tlač na celom svete (pôvodný zámer, ale PDF súbory prakticky používame na prosté čítanie alebo e-knihy).
 • V roku 2018 sa vraj na celom svete otvorilo 200 miliárd PDF súborov – kým o dva roky skôr to bolo “len” 50 miliárd otvorení. Nuž a Acrobat Reader je nainštalovaný až na miliarde zariadení.
 • Existuje aj iný slávny formát, ktorý má Adobe na svedomí – FLV. Užívatelia možno o ňom až toľko nevedia, pretože väčšinou nevidia koncovku súboru, keď si prehrávajú napríklad video na Youtube.
 • Možno najväčší neúspech firmy bol Flash, internetová technológia, ktorá mala na webstránky priniesť multimediálnu pestrosť, ale odjakživa s ním boli problémy. Od roku 2011 sa tak Adobe venuje už len technológii HTML, ktorá je pre internet predsa len prirodzenejšia.
 • Adobe má aj vlastnú sociálnu sieť – Behance. Je zameraná na kreatívnych ľudí, ktorí sa chcú podeliť o svoju tvorbu. Účet tu má 10 miliónov aktívnych užívateľov a sieť je veľmi kvalitná.
 • Nuž a čo vlastná fotobanka? Jasné, je tu Adobe Stock. Je to aj videobanka, keďže je k dispozícii až 5 miliónov (platených) videí. Inak, Adobe vlastní aj ďalšiu slávnu fotobanku Fotolia.
 • Firma sa snaží podchytiť marketérov, programátorov, majiteľov e-shopov a tak vo veľkom skupuje drahé značky ako Magento, Macromedia, TubeMogul, Neolane a ďalšie.