0 (ks) - 0,00€
Váš košík je prázdny!
.
Špičkové laptopy sa oplatí repasovať. Vydržia dlho vo forme

Špičkové laptopy sa oplatí repasovať. Vydržia dlho vo forme

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2019-01-09 Počet zobrazení: 230 Komentárov: 0

Čím špičkovejší laptop, tým viac sa ho oplatí kúpiť repasovaný. Na najvyššiu triedu nemusíte mať peniaze v dobe jeho vypustenia na trh. V bazárovej ponuke môžete medzi lacnými a nekvalitnými kusmi nájsť skutočné perly. Prémiové stroje z druhej ruky sú aj po rokoch výkonné, používateľsky príjemné a s uchovanou krásu obrazu.

Laptopov máme dnes veľa druhov: minibooky, netbooky, chromebooky, biznis triedu, laptopy zamerané na grafiku (mediabooky) alebo také, ktoré majú vydržať tvrdšie podmienky (ruggedbooky).

 

Podľa obchodných štatistík, priemerná cena nových notebookov je zhruba 530 eur. To znamená, že väčšina zákazníkov sa správa ekonomicky. Niektorí kupujú lacnejšie prístroje, niektorí investujú do prémiových. Špičkové ultrabooky stoja väčšinou tisíc a viac euro a z módy len tak rýchlo nevyjdú.

 

HP má napríklad sériu Elitebookov, kde nové notebooky stoja aj cez 2000 euro – ale po dvoch troch rokoch sa z druhej ruky dajú kúpiť za desatinu cenu. Stále sú to skvelé počítače, ku ktorým dostanete ročnú záruku. Podobne je to aj s ostatnými značkami ako sú Lenovo, Asus, Dell a podobne. Na ich najvyššiu triedu nemusíte mať hneď rozpočet, z druhej ruky si taký počítač môže dovoliť aj chudobný študent.

 

Ale aj v triede 700 – 1000 euro (za nový) sa nachádzajú skvelé počítače. Povedzme, že budete laptop používať tri alebo štyri roky. Rozpočítajte si náklady na deň – oplatí sa kúpiť slabší laptop za 400 euro, alebo mať ozajstnú kvalitu po mnohých stránkach za 800 euro? S tým, že bazárová cena je oveľa nižšia, ale stále so zárukou? Kvalitné triedy laptopov majú jasné výhody:

 

Väčší výkon. Od drahého laptopu čakáte, že bude rezký na internete, pri prehrávanií médií, pri hraní či používaní aplikácií. A zároveň čakáte, že bude morálne a technicky zastarávať oveľa pomalšie ako lacný laptop. Obzvlášť v dnešnej dobe, keď sa už technológia neženie dopredu až tak skokovite. Máte prémiový počítač, chcete, aby vydržal aspoň niekoľko rokov a aj po rokoch bol k dispozíci ako záložný stroj či pekný darček pre, povedzme, mladšieho súrodenca.

Kvalitnejšie súčiastky. Nesmierne dôležitá kapitola. Práve kvalita “vnútorností” (ale napríklad aj príjemná a hlboká klávesnica) rozhoduje o rozdiele medzi vyššou, strednou a nižšou triedou laptopov. Najdrahšie časti sú zvyčajne procesory, pamäte, grafika alebo disky... ale trebárs aj základná doska. Tá je často prehliadaná a pritom práve ona a použitý čipset rozhodujú o celkovom výkone, ale aj o množstve výstupov a podobne. V laptope je problém, že základná doska musí byť stlačená do menších rozmerov. Nie každý výrobca to zvládne. Je rozdiel, či je váš laptop plný značkových dielov, alebo sú v ňom noname lacné nekvalitné súčiastky.

Výdrž batérie.Neprehliadnuteľná je výdrž – lacná elektronika odchádza skoro, drahá musí vydržať. Čaká sa, že laptop budete používať častejšie ako auto. Hlavná funkcia laptopu ostáva – je to prenosný počítač. Čaká sa od neho, že s ním bude užívateľ cestovať, že bude počítač natriasaný, presúvaný a bez vonkajšieho zdroja energia. Lacné budgetové laptopy sú v tomto hrozné, ale kvalitnejšie repasované laptopy sú na cestovanie stavané.

Vizuálna kvalita. Pri vyššej triede musí mať obrazovka vyššie rozlíšenie, krajšiu kresbu, kontrastnejšie a ostrejšie farby, a celkovo musí sa naň dobre dívať. Laptopy dnes mieria do 4k rozlíšenia a je jasné, že taký stroj musí byť podporený aj náležitým výkonom. Profesionálni hráči hier už nie sú viazaní na desktop počítače, laptopy ich dokážu dokonale nahradiť.

Dizajn. Pri pohľade na rebríček najlepších laptopov roka vidíme, že všetky tie prístroje sú veľmi tenké, ľahké a zároveň pohľadné. Miniaturizácia pri zachovaní kvality je ďalšia položka zvyšujúca cenu prístroja – je to trend, ktorý je však pre používateľov veľmi vďačný.