.
Deväť otázok, ktoré by ste si mali položiť pred kúpou repasovaného laptopu

Deväť otázok, ktoré by ste si mali položiť pred kúpou repasovaného laptopu

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2018-12-07 Počet zobrazení: 155 Komentárov: 0

Nový alebo použitý počítač – otázka, ktorú vyrieši pohľad do peňaženky. Ale aj keď chcete ušetriť, stále môžete naraziť na vysoko kvalitný a lacný laptop. Pred kúpou si položte otázky:Nový alebo použitý počítač – otázka, ktorú vyrieši pohľad do peňaženky. Ale aj keď chcete ušetriť, stále môžete naraziť na vysoko kvalitný a lacný laptop. Pred kúpou si položte otázky:

Na čo budem počítač používať? Na kancelársku prácu, kde mi stačí starší systém? Na hry, kde potrebujem mohutný výkon grafiky a veľkú pamäť? Na grafické práce, alebo pozeranie filmov, kde chcem kvalitný obraz? Kupujem počítač pre seba, svoje deti, na štúdium, alebo na prácu do svojej firmy? Od tohto sa odvíjajú vaše požiadavky na výkon. Učiteľ, ktorý si píše texty a chodí na Facebook sa uspokojí s menej náročným systémom, mladý pubertiak, ktorý hráva Fortnite potrebuje novší a rýchlejší počítač.

 

Dostanem záruku? Pri nových počítačoch je už bežná 3-ročná záruka, pri repasovaných laptopoch by ste mali dostať aspoň ročnú záruku. Bez záruky je laptop z druhej ruky doslova mačka vo vreci.

 

Bol počítač naozaj repasovaný? Repasovaný znamená, že počítač či laptop nie je predávaný iba tak, s tým, že doteraz fungoval. Repasácia znamená vyčistenie, dôkladná kontrola a otestovanie, prípadná výmena komponentov (v ideálnom prípade dostane zákazník aj zoznam vecí, ktoré boli vymenené).

 

V akom stave je batéria? Veľmi dôležité je vedieť, v akej fáze životnosti je baterka na laptope. Vynecháme debatu o druhoch a počtoch článkoch, či ako dlho vydržia na jedno nabitie (väčšinou to súvisí s veľkosťou obrazovky a triedou počítača). Potrebujete veľmi presne vedieť ako stará je batéria na kupovanom kuse a ako často bola dobíjana. V prípade starej baterky (prirodzene sa degraduje jej výkon) by ste totiž mali onedlho ďalšiu povinnosť navyše.

 

Aké porty chcem? Kedysi sa verilo, že na všetko budú stačiť univerzálne USB porty... kým neprišli nové verzie, 2.0, 3.0, či dokonca 3.1... Môžete chcieť aj výstup HDMI na väčšiu obrazovku... a samozrejme, portov nie je nikdy dosť. Rátajte s tým, že niektoré môžu byť permanentne obsadené (myš, externý disk, tlačiareň), takže ich naozaj potrebujete viac než povedzme dva-tri.

 

Chcem konkrétnu značku? Najznámejší výrobcovia notebookov a počítačov sú Dell, HP, či Lenovo. V rade čakajú ale desiatky ďalších značiek. Lepšie je siahať po overených značkách, ktoré dokážu garantovať veľkú kompatibilitu. Zvláštnu kategóriu predstavujú počítače Apple, ktoré sú kompletne uzatvorený systém (bežný človek sa nemá dostať fyzicky dovnútra zariadenia) a nie sú kompatibilné s ničím, čo neschválil Apple.

 

Je cena zdôvodniteľná? Ľudia, čo kupujú použité počítače väčšinou očakávajú až 50 percentnú zľavu oproti cene nového kusu. Závisí to od komponentov a kvality, ale aj od toho, koľkú súčiastok ázijskí výrobcovia vychrlili na trh a podobne. Našťastie, počítačový trh je vyzretý a už sa nemení tak bláznivo ako pred dvadsiatimi rokmi. Ceny sú stabilné a ľahko porovnateľné.

 

Dostanem aj licenciu na Windows? Na počítači väčšinou už je nainštalovaný systém (bez neho laptop ani nebrať), otázka znie: je systém legálny? Väčšinou by mal byť zaplatený pôvodným majiteľom a licencia by mala byť vybavená. Bez ohľadu na to, či chcete starý Windows 7 alebo aktuálnu desiatku.

 

Ako dlho mi laptop ešte vydrží? Veľmi dobrá otázka. Najmä u výrobku, ktorý nie je nový. Počítače a laptopy bývajú väčšinou spoľahlivé, vydržia aj viac než päť či sedem rokov. Ale. Vie sa aj o mnohých sériách, ktoré boli slabšie, odlamovali sa im pánty, mechanické časti neboli kvalitné (disky, mechaniky) a celkovo – vždy si treba v internetovom mori overiť, či je kupovaný počítač z “dobrej rodiny”.