.
Windows 10 sa naučili sledovať spotrebu aplikácií alebo kopírovať schránku na cloud

Windows 10 sa naučili sledovať spotrebu aplikácií alebo kopírovať schránku na cloud

Napísal: admin V kategórií: O Windowse Dátum vytvorenia: 2018-10-09 Počet zobrazení: 143 Komentárov: 0

Každý polrok, jedna veľká aktualizácia. Na začiatku októbra vydáva Microsoft veľký update pre Windows 10. Tu je stručný zoznam noviniek.

Po novom by vás systémové upozornenia, updaty alebo aj reštarty nemali rušiť pri hraní hier. Systém rozpozná, že máte zapnutú aplikáciu, ktorá potrebuje celý výkon vášho zariadenia a vašu pozornosť – a už viac nebude viac rušiť uprostred. Inak, aj samotnú veľkú aktualizáciu si môžete nainštalovať dopredu manuálne a nemusíte čakať na automatický update, ktorý sa v minulosti často zjavoval v nečakaných chvíľach.

 

S čím si automatický proces nedokáže stále poradiť, je nedostatok miesta na disku. Je ho treba niekoľko gigabajtov. A hoci niektoré súbory pracujú už len na cloude, disk by ste nemali mať nikdy úplne plný, pretože update zlyhá.

 

Ale pozrime sa aj na to, čo nová veľká aktualizácia prináša. Napríklad Cloud Clipboard. Schránku veľmi dobre poznáme – control + C a niečo do nej uložíme. Control + V a skopírujeme to, kam potrebujeme. Teraz však už môžeme kopírovať aj do schránky na cloude. Načo je to dobré? Napríklad na vyvolávanie starých kópií. Na druhú stranu, nemusí to byť až také praktické, kedže tu je zatiaľ obmedzenie 100 kb na text a 1 MB na obrázky (čo nie je veľa).

 

Vo Windows 10 sa vylepšuje aj Edge, jeho bezpečnosť a náhľady, vraj aj rýchlosť, ale napríklad aj prehliadanie súborov PDF či vyhľadávanie na lokálnom počítači. Inak, lokálny prieskumník (Explorer) môžete už spúšťať v tmavom dizajne. Vyzerá to dobre a v noci je to vraj zdravšie. Trochu sa zreorganizovalo aj menu v Edge pod tromi bodkami (Microsoft ich má vedľa seba, kým Google nad sebou).

 

Máme tu aj vynovený spôsob snímania a editovania obrazovky – nazvaný Snip & Sketch. Alebo napríklad funkciu SwiftKey pre dotykové obrazovky pre nadšencov, ktorí už nemajú radi staromódne stláčanie kláves.

 

Pre tých, čo nie sú so svojím zariadením napevno pripevnení do elektrickej siete bude určite zaujímavá nová funkcia sledovania spotreby aplikácií v Správcovi úloh (Task Manageri). Mimochodom, tieto čísla nebudú nikdy úplne presné, pretože systém, samozrejme, spotrebu aplikácií nemeria fyzicky, ale  vypočítava.

 

Dôležitou novinkou je aplikácia Your phone. Microsoft po páde svojich nápadov vo svete mobilov už lepšie podporuje aj Androidy (od verzie 7 vyššie). Ak máte s aplikáciami na komunikáciu s Windows od výrobcov Androidov veľmi zlé skúsenosti (mobily aj desktop alikácie sa neustále updatujú, nefungujú, na prosté sťahovanie fotiek si niekedy musíte vyhradiť hodinu času apod.), tak nová microsofťácka aplikácia by mala fungovať jednoducho a univerzálne (teoreticky).

 

K tomu si prirátajte službu Timeline (prechádzanie v histórii, napr. po weboch), ktorá už po novom funguje aj pre Androidy a bude aj pre iPhony. A plno plno drobností... kompletný changelog pre Windows 10 October 2018 Update je naozaj dosť dlhý. Zároveň Microsoft oznamuje veci do budúcnosti – napríklad služube Windows Virtual Desktop, kde budeme môcť operačný systém alebo Office používať z cloudu.

 

Značky: windows 10 update

Napíšte komentár