.
Kaspersky pretláča vlastný operačný systém. Má na to dosť sily

Kaspersky pretláča vlastný operačný systém. Má na to dosť sily

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2018-09-10 Počet zobrazení: 175 Komentárov: 0

Pred dvomi rokmi oznámil Eugene Kaspersky vývoj vlastného operačného systému. A keďže ide o zakladateľa a zároveň riaditeľa technologickej firmy Kaspersky Lab, svet spozornel. Nový systém sa volá Kaspersky OS a Eugene zapózoval fotografom so sieťovým switchom, v ktorom mal byť nový systém implementovaný. A zároveň predstavil filozofiu projektu.

Malo ísť o minimalistické riešenie typu IoT (Internet of Things) s tým, že by sa ale používalo v oblastiach, kde sa vyžaduje najvyššia bezpečnosť – telekomunikácie, doprava, priemysel). Čiže systém sa má používať a v infraštruktúre, ktorá je pre bežného človeka neviditeľná, no nesmierne dôležitá pre chod spoločnosti. OS v zariadeniach má byť zároveň modifikovateľný podľa priania zákazníkov, ktorými majú byť korporácie, technologické inštitúcie a priemyselní výrobcovia.

 

Kaspersky sa pochválil, že v kóde nie je ani riadok z Linuxu a komplet všetko je vlastný kód. Navyše od prvého znaku stavaný tak, aby bola nepreniknuteľnosť na prvom mieste. Operačné systémy sa totiž vraj vyvíjajú väčšinou tak, aby plnili konkrétne funkcie a bezpečnostné prvky tvoria len akýsi vonkajší obal. A ako to s týmto operačným systémom vyzerá po dvoch rokoch?

 

Politika

 

Najskôr musíme povedať, že Kaspersky Lab je globálny hráč. V roku 2017 pokrýval antivírus Kaspersky (KAV) asi 8 % zariadení (400 miliónov počítačov), čo firme prinieslo príjmy skoro 700 miliónov dolárov. Druhá zásadná vec – ide o ruskú firmu. Holding je síce registrovaný v Británii, ale vedenie je moskovské. To je veľkým problémom pre Európsku úniu. Aj preto na začiatku roku 2018 vydala únia stanovisko, v ktorom neodporúča používať produkty Kaspersky. Spoluprácu s firmou ukončil aj Europol. V situácii vyhrotených vzťahov a uvaľovania sankcií nechce únia riskovať, aby jej “do kuchyne” videla spoločnosť, ktorá má blízko k vláde Ruskej Federácie.

 

Mimochodom, trenice tohto druhu boli už aj dávnejšie pred zhoršením vzťahov medzi východom a západom. Produkty Kasperského už dávnejšie označovali rôzne štáty za nedôveryhodné – USA, Holandsko, Švajčiarsko... Kaspersky na oplátku často kritizuje Microsoft alebo Google. Na týchto poschodiach svetového biznisu sa vedie obchodná vojna rôznymi prostriedkami. Treba však povedať, že napriek iskreniu spolu najväčšie korporácie väčšinou spolupracujú.

 

Všetko je pripojené k sieti

 

Veľkou kapitolou je automobilový priemysel. Je totiž veľmi komplexný, zložitý a bohatý. Predstavte si, dnes máme v autách už zhruba 60 rôznych asistenčných systémov. Naše vozidlá sa pripájajú k internetu. Nie je tu žiadny priestor na systémové chyby a zlyhania. Vylepšenia musia byť aplikované okamžite a konštantne. Káble sú nepotrebné rovnako ako diagnostiky, ktoré odhaľujú poruchu až “po” udalosti. V tejto oblasti si Kaspersky trúfa na hotové riešenia so svojím OS postaveným na mikrokerneli.

 

Druhým veľkým odvetvím sú telekomunikácie, kde vládne chronický strach pred kyberútokmi. Tu Kaspersky spolupracuje s ruským výrobcom elektroniky Eltexom a prvé produkty sú už na svete. Marketingové slogany hovoria o bezpečnom svete bez blokovania prístup – čo budúcnosť prinesie, to ešte uvidíme.