.
10 faktov, ktoré ste možno nevedeli o programe WinRAR

10 faktov, ktoré ste možno nevedeli o programe WinRAR

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2018-08-10 Počet zobrazení: 165 Komentárov: 0

Zabaliť, preniesť... a hlavne rýchlo. Formát RAR je s nami už 25 rokov a stále nevyšiel z módy. Je dôkazom, že v jednoduchosti je sila.

  1. Program WinRAR je zadarmo... teda, aspoň si to veľa ľudí myslí. V skutočnosti je jeho používanie po uplynutí 40 dňovej skúšobnej lehoty nelegálne. ALE. Táto skúšobná lehota je prakticky nekonečná – pretože jeho autori (bratia Rošalovci) majú zvláštnu filozofiu a nechcú postihovať obyčajných užívateľov. Takže za program prakticky zaplatí len ten, čo chce. Tento fakt je zdrojom nekonečných vtipov na internete. Tiež mu prischla prezývka Annoyware – za neustále pripomínanie tohto faktu.
  2. Jevgenij Rošal nie je majiteľom kompresného algoritmu... tým je jeho starší brat Alexander. Je to vraj preto, lebo Jevgenij nemá čas vyvíjať softvér, aj sa zároveň venovať právnickým záležitostiam s licenciou.
  3. Jevgenij vytvoril formát RAR ešte v roku 1993. O dva roky neskôr dokončil aj aplikáciu, hoci vtedy sa to nazývalo skôr “file archiver”. Neskôr pridal ešte známy FAR manager.
  4. S formátom RAR dokáže pracovať ozaj iba program WinRAR, pretože je unikátny, nie ako iné formáty typu ZIP, CAB či TAR s ktorými pracuje veľa programov. S skutočnosti boli pre rôzne platformy vyvinuté utility, aby ste si “spakované” súbory dokázali rozbaliť aj bez programu. Plus existuje aj varianta na Android, tá je zadarmo.
  5. Od spomínaného roku 1993 neustále vychádzajú nové verzie. Posledný update (5.60) je z júna 2018 a priniesol opäť zopár drobných zmien.
  6. Malý program obsahuje dva grafické eggy, dve drobnôstky v sekcii About WinRAR.
  7. Podporovaná maximálna veľkosť súboru je vraj 16 Exibytov alebo 18 miliárd Terabytov.
  8. Medzi najužitočnejšie funkcie programu sa kedysi považovala možnosť rozdeliť jeden archív na požadované množstvo partícií – tak ste dokázali mať trebárs jednu hru na viacerých disketách, čo bolo pre ich nízku kapacitu veľmi dlho nesmierne užitočné.
  9. WinRAR je stále iba maličká utlitika – jej cieľom nie je bezpečnosť ani ochrana pred vírusmi. Čiže ak si ním komprimujete nakazené súbory, je to len vaša chyba.
  10. Ak si zájdete napríklad na slunecnice.cz, zistíte, že WinRAR je vôbec najsťahovanejší program vôbec. A pritom je to iba 2,3 MB veľký drobček (veľkosť sa priebežne mení, ale drží sa na podobne nízkych číslach).