.
Aj Microsoft chce svoj Linux. Volá sa Azure Sphere OS

Aj Microsoft chce svoj Linux. Volá sa Azure Sphere OS

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2018-05-14 Počet zobrazení: 260 Komentárov: 0

Doba sa mení a klasické stolné počítače s Windowsom už nie sú pre výrobcov softvéru to najdôležitejšie.

Operačný systém Windows býval výstavnou skriňou Microsoftu a zabezpečil firme ohromné bohatstvo a vplyv. Dnes si však pracovníci firmy uvedomujú, že užívatelia Windowsu sú už v menšine. Na trhu dominujú Android (postavený na báze Linuxu) a operačný systém od Apple. Pretože ľudia už radšej nosia svoje počítače vo vrecku. A tak Microsoft začal vyvíjať vlastnú platformu založenú na Linuxe a obsahujúcu bezpečnostné prvky z Windows.

 

Zariadenia s novým systémom Azure Sphere OS by mali byť na trhu na konci roka 2018 – a nástroje vývojárov by mali byť voľne k dispozícii tiež. Už teraz sa všetko pilne testuje.

 

A aké zariadenia to vlastne máme na mysli? Sú to všetky zariadenia skrývajúce sa pod skratkou IoT (Internet of Things) a môže to byť čokoľvek, čo sa dokáže pripojiť k internetu. Vieme, že v budúcnosti chcú výrobcovia pripojiť k internetu takmer akúkoľvek elektroniku, trebárs práčku alebo mikrovlnku, a to všetko by sme mohli ovládať rovno z našich smartfónov.

 

Najväčším problémom je však bezpečnosť a rýchlosť. Práve preto pre zariadenia IoT nemôže byť použitý klasický Windows 10. Je totiž veľmi náročný na pamäť a vraj až 100-krát pomalší ako vývíjaný Azure Sphere OS.

 

Nuž a čo sa týka bezpečnosti, stačí si pozrieť oficiálne video alebo stránku spoločnosti a bude vám jasné, že okolo ochrany sa točí úplne všetko. Cloud je v otázke bezpečnosti úplne kľúčový – najdôležitejšie ochranné funkcie sa totiž budú vykonávať niekde inde, nie priamo na vašom zariadení. Trebárs aj na druhom konci planéty. Najdôležitejšie je, aby systém dokázal denne reagovať na nové hackerské hrozby a dokázal plátať diery okamžite po ich nájdení. Pretože elektronika pripojená k internetu je zatiaľ veľmi zraniteľná – poznáme napríklad prípad, keď bolo celé kasíno napadnuté cez teplomer s WiFi.

 

Nuž dobre, máme tu softvér s linuxovým jadrom, bezpečnostnú strechu na cloude, čo nám ešte chýba v platforme IoT? Samozrejme, hardvérová podpora. Pre nové zariadenia bude treba nové špeciálne mikročipy, ktoré budú poskytovať fyzickú (hardvérovú) ochranu proti kyberútokom. Mikročipy dodajú partneri Microsoftu. Zatiaľ je potvrdené partnerstvo s taiwanským Mediatekom, ktorý vyvíja čip MT3620.

 

Microsoft sa už vraj pomaly pripravuje na svet po Windows. V marci oznámil riaditeľ firmy Nadela listom rozpustenie divízie vyvíjajúcej Windows a pracovníkov vrátane najvyšších manažérov roztriedil do iných divízií. Svet sa mení a softvérový gigant sa potrebuje prispôsobiť.