.
Staromódnosť je sexy. Vieme prečo používať Windows 7 aj v roku 2018

Staromódnosť je sexy. Vieme prečo používať Windows 7 aj v roku 2018

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2018-04-12 Počet zobrazení: 259 Komentárov: 0

Zastaraný. Nebezpečný. Neodporúčame! Takéto vyhlásenia podchvíľou vychádzajú od oficiálnych predstaviteľov Microsoftu.

Reč je o operačnom systéme Windows 7. Gigant Microsoft je známy svojou snahou preferovať vždy len poslednú verziu svojho OS. Venuje tomu obrovské množstvo energie a peňazí, na napriek tomu sa stále stane, že si občas niekto nainštaluje staré “sedmičky” a nie najnovšie “desiatky”.

 

Podľa spoločnosti Webroot je rozloženie systémov v domácnostiach nasledovný – Windows 10 používa 72 % ľudí, Windows 8 má nainštalovaný 8 % ľudí a Windowsu 7 stále verí ešte 15 % užívateľov (dáta z marca 2018). Nuž a napokon – spomínaný Webroot vykonal vlastný test bezpečnosti systémov – a usúdil, že “10-tky” sú až o 50% bezpečnejšie ako “7-ky”.

 

Tu je však prvé veľké ale. Test priechodnosti malvéru totiž nie vždy závisí iba od technických bariér. Na prvom mieste je vždy užívateľova opatrnosť – pretože malvér sa vám do počítača nedostane inak, než vlastnou naivitou a inštaláciou pochybných aplikácií. Ak ste sa už dovtípili, že sa v tomto článku chystáme obhajovať používanie starej verzie 7, máte pravdu. Tu sú naše dôvody:

 

  1. Podpora sedmičiek ešte nevypršala. Hlavná podpora síce už skončila, no technická podpora trvá až do roku 2020 (a je možné, že bude predĺžená – ako sa stalo v minulosti pri Windows XP). V praxi to znamená, že sa pre systém už nevyvíjajú novinky ale prípadné vážne bezpečnostné chyby a prieniky sa stále riešia.
  2. Máte starší počítač. Počítače zvyknú byť oveľa spoľahlivejšie než povedzme auto. Pri dobrom zaobchádzaní vydrží hardvér dlho... A preto vás môžu nechať chladným varovania, že vám na Windows 7 nemusia fungovať ovládače pre nový hardvér. Vy ich totiž nepotrebujete. Veríte svojmu starému dobrému železu.
  3. Neviete sa rozlúčiť so starými programami. Používate dvadsať rokov stále ten istý Office? My vás neodsudzujeme. Staré aplikácie, staré hry – aj my ich máme radi. Nepotrebujeme sa hrať so supernáročnými modernými AAA titulmi. Ako vraví titulok – staromódnosť je sexy. Vo Windows 10 by nám chýbali staré dobré časy, keď Solitaire naštartoval okamžite bez nahrávania (Nový Solitaire ide cez browser, hier je tam plno, loadingu tiež – a asi vás prekvapí aj video reklama. Kto sa tým má zaoberať cez pracovnú prestávku :).).
  4. Veríte svojmu antivíru. Všetky reči o bezpečnosti môžete mať na háku, ak viete čo robíte. Ste skúsený a opatrný užívateľ, nie ste internetový klikač-na-všetko, máte aktuálny antivír (napríklad skvelý slovenský ESET), poznáte rizíka a môžete smelo o sebe vyhlásiť, že 10 rokov ste na počítači nemali vírus. Debata, či je Windows 10 o 50% alebo trebárs o 500% bezpečnejší ako Windows 7 – sa vás netýka.
  5. Cortana je pre vás len obrázok nahej ženy. Všetky tie nové zmeny, ktoré priniesol Windows 10... konzervatívnemu užívateľovi to nemusí nič hovoriť. Mediálne centrá, virtuálne plochy, 3D painting, cloud a aplikácií toľko, že sa už nezmestia do ponuky Štart... Áno, stále existujú ľudia, ktorým sa tento balík zdá nepotrebným – a nie je nás málo.
  6. Cena! Ako inak. Windows 7 sú lacné. V našom obchode momentálne za necelých 48 euro. Ekonomické dôvody bývajú tie najlepšie.