.
Nové alebo staré? Deväť dôvodov prečo investovať do repasovaných počítačov

Nové alebo staré? Deväť dôvodov prečo investovať do repasovaných počítačov

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2018-03-09 Počet zobrazení: 378 Komentárov: 0

Zapálení hráči a grafici zrejme s týmto článkom súhlasiť nebudú – je to skupina, ktorá sa vždy ženie za najmodernejšími, najrýchlejšími a najligotavejšími počítačmi.

Lenže väčšina obyčajných ľudí nie sú ani dizajnéri ani “progameri”. Takže otázka, či kupovať vždy najnovšie počítače – alebo sa uspokojiť aj so staršou technikou – je veľmi namieste. Vyložíme vám dôvody prečo byť šťastný aj s vyskúšaným počítačom:

 

  1. Cena. S najviac klišé dôvodom vyrukujeme hneď na začiatku. Používané alebo repasované PC sú lacné. Ak dobre slúžili doteraz, nejaký čas to ešte potiahnu – a vaše peňaženka to prežije.
  2. Zvyk. Všimli ste si, že pri každej väčšej novinke v IT svete sa vždy dvihne vlna šomrania a skepticizmu? Ľudia majú radi vyskúšané postupy a staré rozhrania. Rokmi používané schémy prejdú do krvi – preto dodnes mnohí ostrieľaní užívatelia používajú napríklad správcov súborov, ktoré pochádzajú ešte z MS-DOS čias.
  3. Nepotrebujeme mohutný výkon. Kedysi platilo, že každé dva roky sa výkon procesorov zdvojnásobil. Kúpili ste si nový počítač a za rok už bol zastaraný. Dnes to neplatí – a aj starý počítač (povedzme 5 až 10-ročný) zvláda videá vo vysokom rozlíšení, browsovanie po internete bez lagovania a tisíc ďalších vecí, ktoré od počítača chcete.
  4. Mám rád staré hry a programy. Nostalgia nie je hanba... Existuje obrovská hŕba starých produktov, ktoré nás stále bavia a v krčme nad pivom prisaháme, že sú lepšie ako “to nové”.
  5. Aj starý počítač sa dá upgradovať. Stolné počítače sú lego a dokupovať súčiastky (alebo vymieňať pokazené) sa dá neuveriteľne lacno. Často máte nejakého kamaráta, čo ponúka starý diel, alebo skrátka niečo nájdete v bazári. Mimochodom, počítače bývajú veľmi spoľahlivé a najviac sa opotrebúvajú mechanické časti (napríklad mechaniky alebo zdroje). Keby ste s autom jazdili toľko ako máte zapnutý počítač, už dávno by bolo na šrotovisku.
  6. Windows 10 ide hladko aj na starých strojoch. Microsoft urobil veľmi veľa, aby aj majitelia sedmičiek a osmičiek prešli na najnovšie “desiatky”. Ponúkol ich rovno zadarmo. A urobil veľa preto, aby ich najnovší systém bol schopný ísť aj na starších zariadeniach, ostatne, multiplatformové systémy sú budúcnosť a telefóny sú v podstate malé počítače.
  7. Linux je k starnúcemu železu ešte láskavejší. Užívatelia slávneho Linuxu vedia, že ich operačný systém bol vždy menej náročný na hardware ako Windows. Linux má veľa distribúcií a niektoré sa vyslovene orientujú na odľahčené a menej výkonné počítače (napríklad tým, že sa zmestia na jedno malé USB a pod.).
  8. Všetko je na internete (alebo bude). Kancelársky Office, grafické editory, hry... čokoľvek potrebujete, má už iste nejakú variantu, ktorá ide v browseri. Je to tzv. filozofia Chromebookov, už sa nebudete starať o počítače a operačné systémy, len stlačíte tlačítko, otvoríte web a pracujete. A na to vám stačí aj starý počítač.
  9. Neplatíte prirážku za peknú nálepku. Pozorný čitateľ si už určite všimol, že sa vraciame k bodu číslo jedna :). Nový hardware a nové počítače sú drahé nielen kvôli nákladom, ale skrátka, kvôli snahe každého výrobcu vytĺcť z noviniek toľko príjmov, koľko to len ide. Vidíte to na iPhonoch, je vám jasné, že medzi nimi až také veľké rozdiely v technike medzi verziami nie sú – a ceny sú aj tak závratné. A pri počítačoch je to tiež tak – každá novinka raz spadne do prijateľnej ceny.