.
Total Commander je ako železná košeľa. Keď si ju raz oblečiete, len tak sa jej nezbavíte

Total Commander je ako železná košeľa. Keď si ju raz oblečiete, len tak sa jej nezbavíte

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2017-11-17 Počet zobrazení: 460 Komentárov: 0

Používanie správcu súborov je to, čo oddeľuje bežného užívateľa od pokročilého. Ten druhý si totiž prácu na počítači bez správcu súborov vie len ťažko predstaviť. A v tomto softvérovom segmente už desaťročia kraľuje maličký program (stiahnete si ho za pár sekúnd) Total Commander. Prečo je stále taký populárny?

  1. Tradícia. Tento program je na trhu už od roku 1993. Čiže 25 rokov! A posledná aktualizácia vyšla len pred mesiacom. To znamená ohromnú životaschopnosť celého projektu. Pôvodne sa softvér volal Windows Commander, ale k premenovaniu došlo v roku 2002 po trochu hlúpej kauze s Microsoftom – ktorá však softvéru nijak neublížila.
  2. Funkčnosť. Avšak nie je to nostalgia, prečo je program aj po rokoch obľúbený. Je to funkčnosť,užitočnosť, prehľadnosť... skrátka pomocník, ktorý vám uľahčuje prácu. Tak trebárs pri kopírovaní vie byť veľmi šikovný. Ak máte len Windows a narazili ste na poškodený súbor, systém sa zastaví a hotovo. Alebo náhly reštart počítača, zamrznutie či výpadok elektriny počas kopírovania – s TC to nie je až taký problém. Vyhľadávanie a zobrazovanie súborov, práca s extrémne veľkými súbormi alebo práca s extrémne dlhými názvami – málokde to ide tak šikovne ako v TC. Súbory môžete dokonca aj editovať... sem-tam sa aj táto funkcia hodí.
  3. Jeden program – veľa aplikácií. V TC si môžete prehrávať MP3ky, komprimovať súbory (alebo ich len tak spájať či rozdeľovať), inteligentne premenovávať veľké množstvo súborov, prezerať si obrázky či PDFká... a samozrejme, dá sa toho oveľa viac so stiahnutými pluginmi. Rozširovateľnosť je tiež veľké plus. Jadrom, samozrejme, ostáva práca s archívmi a sieťami, tu TC nemá veľa konkurencie.
  4. FTP klient. Ak veľa a často uploadujete na webový hosting, viete, že žiadna firma nemá v ponuke tak kvalitný FTP klient ako sú trebárs voľne dostupné programy Filezilla alebo Transmit.... alebo Total Commander. Popravde, všetky kvalitné klienty akoby napodobňovali práve TC – všetky majú veľmi podobne rozdelené rozhranie a celkovo je jasné odkiaľ berú inšpiráciu. TC je pri práci na sieti veľmi rýchly, inteligentný a za tie roky ste nemuseli mať ani raz potrebu zháňať sa po inom programe.
  5. Zvyk je železná košeľa. Poznáte nejakého starého vlka, ktorý používal ešte Norton alebo Volkov Commander z DOSu? Taký človek sa v TC cíti veľmi dobre, a naopak, v klasických Windows je bez svojho obľúbeného správcu súborov stratený... Je to preto, lebo kvalita je vždy v jednoduchosti. Zvyky, ktoré sa vám dostanú pod kožu, vám často ostávajú do konca života.
  6. Android. TC má aj distribúciu pre Android – a aj tu je prudko použiteľný. Prehľadné rozdelenie na dva nezávislé adresáre, vstavaný packovač a prehrávač hudby, prispôsobiteľný interface, skvelá navigácia a pluginy, to je štandardná výbava. Pre niekoho však môže byť hlavný dôvod umožnenie prístupu do „rootu“ v telefóne, čo je čosi, čomu sa dnes výrobcovia mobilov všemožne bránia. Nuž a nakoniec – verzia pre Android nie je shareware ako na Windows ale freeware! Ak sa vám cena na počítači zdá privysoká, spýtajte sa na názor užívateľov, ktorý si TC kúpili povedzme pred 15 rokmi a odvtedy majú všetky updaty zadarmo.