.
Aj CorelDraw môže byť vaším hlavným nástrojom. Dôvodov je viac

Aj CorelDraw môže byť vaším hlavným nástrojom. Dôvodov je viac

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2017-10-02 Počet zobrazení: 476 Komentárov: 0

Používateľov softvéru od Adobe je síce viac, ale aj „Corelisti“ si vedia pri diskusii nahlas zakričať.

Meno CorelDraw netreba predstavovať žiadnemu grafikovi. Každý vie, že o variantu k programu Adobe Illustrator, čiže predovšetkým nástroj na tvorbu vektorovej grafiky. Teda... naozaj ide iba o variantu?

 

Tento kanadský softvér je na trhu totiž už podobne ako Adobe skoro 30 rokov... a skoro 30 rokov sa rodina Corelu rozrastá o ďalšie nástroje. Rovnako ako Adobe. A rovnako ako Adobe v ňom prakticky urobíte čokoľvek – ide len o množstvo času, ktorý pri tom potrebujete stráviť. Mimochodom, pri nastavovaní rozhrania vám Corel ponúkne možnosť mať všetko ako u konkurencie...

 

V plnom balíku od firmy Corel nájdete okrem vektorového Drawu aj rastrový Photo-Paint (ten je obzvlášť výborný), PowerTrace, ktorý robí presný opak (prevádza bitmapy na vektory) alebo trebárs softvér na tvorbu webov... a mnoho ďalšieho. Inak, vedeli ste, že starý 16-bitový Corel bol raz súčasťou aj Windowsu? Konkrétne 3.1 verzie.

 

Body pre Ottawu

 

Aj Corel má verzie pre rôzne pokročilých grafikov (lite začiatočníci, profesionáli). Má lokalizácie do jazykov, má hromadu fontov zadarmo, má plno vynikajúcich nástrojov (o niekoľkých sa tvrdí, že ich roky nemal ani Adobe). Ani vo svete, kde dominuje Adobe nie je dôvod ohŕňať nosom nad Corelom – prečo, to si povieme práve teraz.

 

Tak po prvé: cena. Keď chcete konkurovať, musíte byť lacnejší a to sa Corel snaží byť. Takže začiatočníci sa môžu dostať do kontaktu skôr s Corelom ako s Illustratorom... Aj autor tohto článku mal na škole k dispozícii práve Corel, aj učitelia nás učili práve v tomto programe. Jasné, študenti si robili domáce úlohy „načierno“ na Adobe z Torrentu, ale Corel sme mali k dispozícii legálne.

 

A ako každý vie, najlepšie sa robí v programe, kde ste dobre oboznámení s prostredím a interface máte v krvi. Skalopevní „Corelisti“ vám budú určite tvrdiť, že ich softvér má lepšie klávesové skratky ako konkurencia. Corel je skrátka pre mnohých pohodlnejší a vraví sa, že aj o dosť ústretovejší voči amatérom (je to vec názoru). Ak máte radi zaujímavosti, skúste si nájsť na internete nejakú veselú debatu Corel vs Adobe – sú ich tisícky, a aj na Slovensku sa to riešilo už pred vyše dvadsiatimi rokmi.

 

Kúpou Corelu skrátka chybu neurobíte

 

Takisto sa Corel zatiaľ s úspechom snaží, aby používanie nástrojov počas procesu bolo o chlp rýchlejšie ako u konkurencie, aby ste občas potrebovali menej klikov ako u konkurencie. Napríklad pri takom exporte do PDF.  Takisto má tento softvér k dispozícii viac fontov ako konkurencia (čiže nepotrebujete ich sťahovať a inštalovať), ostatne, práve práca s fontami bolo to, čo udržalo CorelDraw na výslní v 90-tych rokoch a na začiatku 3. tisícročia (viď. výborný Font Manager).

 

Ako každý program na trhu, aj Corel sa snaží o podporu čo možno najširšieho množstva formátov a rôznych súborov. Práve toto mu bolo v minulosti vyčítané, bola to jeho achilovka, občas si sotvér nevedel dobre dobre poradiť aj so základnými súbormi od Adobe. Dnes je situácia už oveľa lepšia.

 

Veľmi zvláštna výhoda v dueli Corel vs Adobe je, že prvý menovaný nemá obmedzenú veľkosť pracovnej plochy, kým ten druhý áno. A tiež vám ten prvý dovolí pracovať vo vyššom rozlíšení DPI, aj keď pravda, hodí sa to naozaj len v extrémnych prípadoch.

 

Nuž a posledný dôvod je veľmi subjektívny :). „Corelisti“ majú podľa všetkého lepšiu komunitu... Menšiu, ale zomknutejšiu. Keď napríklad ako nešikovný začiatočník riešite nejaký čiastkový problém, iný používateľ Corelu skôr pochopí, čo to vlastne chcete (pretože to na začiatku kariéry riešil aj on) a celkovo je komunita veľmi nápomocná. A áno, časom sa môžete stať aj developerom.