.
Oplatí sa kúpa antivíru?

Oplatí sa kúpa antivíru?

Napísal: admin V kategórií: O Antiviroch Dátum vytvorenia: 2017-09-05 Počet zobrazení: 491 Komentárov: 0

Možno ste už videli niekde na internete diskusiu, kde sa riešilo, či aj bežný užívateľ potrebuje platený antivírový program, poprípade kto by do toho mal investovať. Častý názor je, že antivírus je nutnosť pre firmy a štátne inštitúcie, no užívateľ si vystačí aj s verziou zadarmo. A predsa - nájdu sa aj úplne obyčajní užívatelia, ktorí si tento softvér radi zaplatia. Rozdelili by sme ich zhruba do štyroch skupín.

1.      Zodpovední užívatelia. Vraví sa, že úplne najlepšia ochrana na svete, je používať hlavu. Čiže neriskovať, neklikať na všelijaké spamy, poznať zásady bezpečného správania sa na internete. No čo ak ste neskúsený užívateľ, málo zručný s technikou a neveríte si vo virtuálnom svete? Kvalitná ochrana urobí veľa vecí za vás.

2.      Tí, čo robia často finančné operácie. Stačí aj keď nakupujete častejšie v e-shopoch alebo máte na svojom disku veľmi citlivé dáta. Peňažné záležitosti bývajú chúlostivé a vy chcete byť poistení.

3.      Tí, čo mali v minulosti problém. Ku kúpe antivíru mohlo niektorých užívateľov dohnať to, že sa už raz popálili. Ich počítač mohol byť infikovaný vírusom, dáta hacknuté alebo odcudzené, systém znefunkčnený. A áno, môže sa to stať aj napriek aktívnemu firewallu a antivíru. Človek so zlou skúsenosťou sa logicky poobzerá po kvalitnejšom „štíte“.

4.      Návštevníci pochybných stránok. Ľudia, čo radi a často sťahujú v pofidérnej „šedej“ zóne internetu by mali mať oči na stopkách. Internetový oceán je totiž plný nástrah, ktoré čakajú len na nich. A netýka sa to len warezu, erotiky alebo nelegálnych webov. Môžete mať napríklad všetečné deti a vtedy je rodičovská ochrana skoro nutnosťou.

 

Platená a free verzia antivíru sú si podobné... a predsa sú rozdielne. Tie platené sa často snažia nalákať prípadného zákazníka na rôzne prídavné funkcie, no nie vždy ich potrebujete. Trebárs sandbox nemusíte chcieť (víry proste vymažete a neskladujete) alebo aj antispamová ochrana v maili sa vám môže zdať zbytočná, keďže sa o to starajú už samotní prevádzkovatelia mailových schránok. Takže opäť sa nám vracia otázka, oplatí sa investovať aj do veľmi kvalitných antivírov ako sú ESET (NOD), AVG alebo trebárs lacnejšia Avira?

 

Tak áno alebo nie?

 

Dokonca aj platené programy nemusia byť rýchlejšie ako tie free. Tak prečo si ich kupovať? Pretože hmateteľný rozdiel tu predsa len je.

 

Veľký skok medzi službami vidíme najnovších (čerstvých) hrozbách. Antivírus zadarmo sa updatuje menej často a aj skeny vykonáva iba občas (ak ich rovno nevypnete). Čiže s úplne novou hrozbou, ktorá možno na internete šarapatí iba pár hodín, si dokáže teoreticky lepšie poradiť platený antivír.

 

Užitočná služba môže byť napríklad manuálne preverenie „falošného poplachu“ alebo niekoľko úrovní ochranného štítu, služby, ktorými free verzie zvyčajne už nedisponujú. Alebo napríklad taká detská ochrana – tú spravidla zadarmo neposkytuje nikto. Zato vám free programy často „ponúkajú“ vyskakujúce okná s reklamou alebo sa dokonca pokúšajú nastaviť sa ako domovské okno v prehliadači.

 

Hlavné výhody platených programov

 

Živá podpora, support – to je veľmi dobrý dôvod na kúpu antivíru. Pretože ako platiaceho zákazníka vás nemôže výrobca antivírusového programu ignorovať. A keď už máte vážny problém, s platenou verziou programu máte viac možností ako si ho vyriešiť osamote na počítači (napríklad vypínaním určitých systémov či lepšou diagnostikou). A celkovo – v odbornej literatúre sa často spomína, že platené programy nemajú toľko konfliktov s inými aplikáciami ako „freečka“, ktoré sú osekané na najnutnejšie minimum.

 

Od plateného programu máte právo žiadať vyššiu efektivitu pri detekcii vírov, dobrý výkon, časté updaty, väčšie možnosti ovládania, nízke množstvo falošných poplachov alebo aj prenositeľnosť medzi rôznymi platformami.