.
Existuje život po Photoshope? Grafický program od Adobe je všade

Existuje život po Photoshope? Grafický program od Adobe je všade

Napísal: admin V kategórií: Dátum vytvorenia: 2017-08-03 Počet zobrazení: 399 Komentárov: 0

Stránka, ktorú práve čítate, bola vytvorená sčasti vo Photoshope, rovnako ako skoro všetko vo vašom počítači či mobile. A vlastne aj v miestnosti, kde sedíte – knihy a časopisy, ale aj akékoľvek nápisy a logá na ľubovoľných predmetoch – je skoro isté, že to všetko niekto nadizajnoval v nesmrteľnom grafickom editori od Adobe. Ten bol pôvodne určený len na úpravu fotografií, no toto poslanie už dávno prekonal. Každý zamestnanec Adobe vám potvrdí, že 9 z 10 počítačovo upravených obrázkov, prešlo práve ich softvérom.

Toto je jedna z tých obchodných a umeleckých značiek, ktoré už ľudia nevnímajú, ale používajú ju ako všeobecný výraz. Photoshop zľudovel. A keď oslavuje niečo významné, dávajú sa do pochodu grafici na celom svete, od San Francisca, cez Berlín až po Tokyo. Vo Photoshope sa upravujú fotky z dovolenky, ale aj efekty v najdrahších holywoodskych filmoch.

 

Adobe Photoshop má dnes presne 27 rokov. Kým muzikanti a rockeri vraj v tomto veku odchádzajú do histórie, grafický editor sa zrejme dožije ďalších desaťročí. Za svoju existenciu vystriedal veľa obchodných modelov, sústredil sa len na bohaté štúdiá, neskôr aj na obyčajných študentov, vydával luxusné krabicové produkty ale aj digitálne verzie zdarma.

 

Momentálne v Adobe veria, že budúcnosť platí systému predplatného za službu. Samozrejme, Photoshop stále dostať aj v „boxovanej“ edícii. Tú majú radšej chudobnejší amatéri, kým bohatí profesionáli majú menej problémov s drahšími licenciami.

 

Na začiatku tohto globálneho príbehu stáli bratia Knollovci, ktorí už v osemdesiatych rokoch disponovali grafickým softvérom. Prvá verzia „PS-ka“ vyšla v roku 1990 – a kto túto verziu pozná, potvrdí, že už vtedy obsahovala prekvapujúco veľké množstvo nástrojov, ktoré má vo výbave aj dnes. Prelomom sa stali „trojka“ a „sedmička“, ktoré priniesli systém vrstiev, respektíve retušovací štetec.

 

V skutočnosti každá nová verzia priniesla technologickú inováciu – málokedy počujete grafikov reptať, že nový Photoshop je stále taký istý ako ten starý. Len tak si Adobe udrží svoj náskok pred konkurenciou typu Sketch, Corel či Gimp. A verte, desiatky grafických editorov na svete sú skoro tak dobré ako Photoshop. Akurát nikdy nie úplne tak dobré. Zábavnou pointou je, že Adobe produkuje aj program Lightroom – ktorý vlastne robí to, na čo bol pôvodne určený samotný Photoshop – teda čistú úpravu fotiek.

 

A kde je budúcnosť Photoshopu? Podľa mnohých analytikov v umelej inteligencii a približovaní sa bežnému užívateľovi – a aj takému bez výtvarného nadania. Čo tak napríklad preniesť atmosféru a farby z jednej fotky na inú fotku? Vďaka učiacej sa umelej inteligencii to môže byť možné. Jedno z marketingových hesiel Adobe je „Simple life“, čiže aby nebol ich softvér využiteľný iba úzkou sektou profíkov.

 

Nové nástroje, nové interaktívne mockupy, splývanie s webovými prostriedkami, ale napríklad aj automatické opravovanie grafických kazov, či zlepšovanie algoritmu, ktorý vypočítava obsah na základe iných častí fotky... cloud, lepší výkon, vývoj sa nezastavuje. Grafici a dizajnéri sa majú na čo tešiť. A vlastne nielen oni. Adobe sa už snaží roky dostať svoj softvér aj medzi laickú verejnosť – a takmer bezplatné mobilné verzie Photoshopu sú toho dôkazom. Ak môže byť dnes každý fotograf, to isté platí aj pre grafiku a dizajn.