.
Ktorý Windows bol najlepší? Mnohí tvrdia, že posledná 10-ka je top systém

Ktorý Windows bol najlepší? Mnohí tvrdia, že posledná 10-ka je top systém

Napísal: admin V kategórií: O Windowse Dátum vytvorenia: 2017-02-16 Počet zobrazení: 661 Komentárov: 0

„Microsoftu to trvalo 30 rokov, ale nové Štart menu, browser Edge, aplikácie a Cortana tvoria zatiaľ najlepší Windows. Windows 10 ponúka plno nových možností a aplikácií.“ Takto na úvod zhodnotil  operačný systém vo svojej recenzii britský PC Advisor.

Samotný Microsoft tvrdil, že nechce iba raz za pár rokov vydávať nové oddelené verzie svojho systému, že sa usiluje o riešenie novej generácie – o permanentne updatovaný model. A aby dokázal vierohodnosť svojich slov, dostali užívatelia starších verzií možnosť prejsť na Windows 10 zadarmo. Vymenujme si preto pár dôvodov, prečo posledná „10-ka“ môže byť tým najlepším v histórii.

 

1.      Štart menu je natrvalo naspäť. Namiesto experimentov ponúka nebývalú customizáciu – každý si môže tento symbol spoločnosti Microsoftu upraviť ako sa mu páči. Je to presne opačný prístup ako má Apple, ktorý si môže dovoliť odstraňovať veci v mene jednoduchosti a minimalizmu.

2.      Koniec Media Centra, zrod Action Centra. V Media Centre sa mala sústreďovať všetka mediálna aktivita užívateľa. Avšak užívatelia na to, slušne povedané, kašľali a v MC si iba púšťali DVD-čka. Preto Microsoft nahradil MC lepším DVD prehrávačom. Action Center prišiel preto, že si výrobca systému uvedomil, že budúcnosťou je prístup podobný sociálnym sieťam. Užívatelia si sami zvolia svoje programy, aplikácie a komunikačné kanály a v AC dostanú iba prúd prehľadných notifikácií a upozornení.

3.      Cortana. Všetci dúfajú, že jedného dňa budú počítače ako v Star Treku, umelé inteligencie ovládané hlasom. Najväčšie technologické spoločnosti o to vedú slušné preteky. A v Microsofte dúfajú, že sa do dejepisu zapíše práve ich digitálna virtuálna asistentka Cortana, pôvodne umelá inteligencia z videohry. Technológie sú zatiaľ veľmi nedokonalé, ale určitý osoh z nich už máme.

4.      Prehliadač Edge. Jednou z ikon Microsoftu býval prehliadač Explorer, ktorý sa stal veľkou príťažou. Určite poznáte nekonečné internetové vtipy na jeho pomalosť a nefunkčnosť. Boli s ním veľké trápenia, či už kvôli nemu bolo treba zaplatiť miliardovú pokutu za zneužívanie monopolu na trhu, alebo prostý fakt, že Explorer zobrazoval weby inak ako jeho, oveľa schopnejšia, konkurencia. A tak bolo treba značku doslova zabiť a nahradiť ju niečím funkčným, jednoduchým a rýchlym, niečím, čo neslúži len na stiahnutie iného prehliadača. Edge môžete efektívne prepojiť napríklad s Cortanou.

5.      Multiplatforma. Svet je roztrieštený na veľa platform a Microsoft má ambíciu spojiť všetko pod jedným systémom. Počítače a laptopy, smartfóny a tablety, dokonca aj X-Boxy, všetko šľape na jednom operačnom systéme (nehovoriac o napríklad bankomatoch alebo strojoch v továrňach). Je to jednoduchšie nielen pre užívateľov, ale aj pre vývojárov. Jediným zádrhelom je, že mobilné platformy od Microsoftu nemajú na trhu až taký veľký podiel ako si ich majitelia predstavujú.

6.      Bezpečnosť na prvom mieste. Staršie systémy sa plátajú ťažšie, ich stará architektúra horšie reaguje na nové hrozby. Preto musí byť ochrana moderná. Microsoft plánuje opustiť podporu starších Windows a sústrediť sa na svoju najnovšiu verziu (ktorú okrem iného podporuje aj aplikáciami ako Windows Hello alebo Device Guard). Ak máte na počítači veľmi citlivé dáta, možno to vás prinúti upgradovať na Windows 10. Ten má plno nových bezpečnostných technológií ako ASLR, DEP, Virtual-based Security, Windows Defender, SmartScreen Filter, BitLocker atď atď. Lepšie chránené je skoro všetko – od fyzických komponentov po súkromie užívateľa.

7.      Systém aktualizácií. Keď Windows 10 vyšiel, všetci sa zhrozili, že systém sám od seba posiela veľké množstvo dát na rôzne servery po celom svete a celkovo – váš počítač veľmi čulo komunikuje s materskou firmou. Vo veľa recenzií sa to uvádzalo ako nevýhoda, no v skutočnosti to môže byť aj veľká výhoda. Microsoft tvrdí, že súkromie užívateľa je pre neho  posvätné a dáta slúžia len na zlepšenie jeho užívateľskej skúsenosti. Taktiež odborníci na kybernetickú ochranu sa zhodnú, že takáto aktívna linka je pre potreby ochrany lepšia ako servisné balíčky, ktoré vychádzajú raz za dlhý čas.

8.      Multitasking je lepší ako u konkurencie. Či už ide o multidesktoping, virtuálne plochy, Snap Assist a zástup rôznych pomôcok na lepšie zvládanie a prehľad na veľkým množstvom činností – Windows 10 je v tomto veľmi robustný, prehľadný a intuitívny.

Značky: windows 10 najlepší operačný systém

Napíšte komentár