Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Dizajnéri a grafici nekráčajú s dobou, oni tvoria jej ducha. Rok 2022 pravdepodobne nebude rokom revolúcie – bude rokom evolúcie. Ale nikdy nehovor nikdy. Toto je naša prognóza, čo sa bude valiť svetom digitálneho vizuálu:

 

Farebný minimalizmus. Paleta farieb a množstvo objektov v grafike môžu byť pre dizajnéra problém – najľahšie sa s prílišnou komplikovanosťou vyrovnáme “simplicitou” a “stíšením” farieb. Tento trend pozorujeme už pár rokov.

 

Monochromatická grafika. Napríklad v gastre funguje dvojfarebnosť istú dobu a tento trend sa šíri aj do iných odvetví – nielen čiernobiele obrázky, ale aj prevod farebnej grafiky do dvoch farieb tvorí pútavú a lukratívnu prezentáciu v malom aj veľkom biznise.

 

Geometrické tvary. Stará škola Steva Jobsa sa vracia do grafiky – abstraktné tvary nahrádzajú jednoduché trojuholníky a obĺžniky, a verte, z týchto základných obrazcov sa dajú vyskladať ľubovoľne bohaté obrázky.

 

Videá naložené textom. Kedysi existoval trend šetriť textom vo videách – nepôsobilo to dobre, keď ste to preháňali. Dnes pozorujeme opačnú situáciu – viac obrovských nápisov vo videu napomáha zrozumiteľnosti toho čo chceme povedať – sú to akési stručné megatitulky. V ľubovoľný čas a na ľubovoľnom mieste.

 

Viac infografiky a zábavnej vizualizácie. Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť... Infografika sa využíva čoraz častejšie na oznámenie prostého a dôležitého faktu. Aj komplexná informácia sa dá podať jednoducho – ako, s tým si už musia lámať hlavu dizajnéri.

 

Meme obrázky v serióznom biznise. Meme fenoménu sa nedá ujsť. Meme obrázok už vytiahla v konkrese USA istá kongresmanka a komentátori už vedia, že je to budúcnosť politiky a serióznejších oblastí ľudskej činnosti. Existuje dokonca fenomén “brand meme”, keď právnici veľkých korporácií zisťujú, či môžu marketéri upraviť ten či oný obsah z popkultúry.

 

Citáty v modernej grafike. Nielen tie klasické – ale plno nových citátov, ktoré vyslovili ľudia, o ktorých existencii ste nepočuli. Citáty totiž ťahajú pozornosť, bez ohľadu na to ako sú duchaplné alebo komu sú určené.

 

Vektorová grafika. Áno, vídame čoraz viac vektorových obrázkov a vektorových grafikov. Fotobanky sa miesto klasickými fotografiami plnia vektorovou grafikou, a niektorá je aj pekne drahá (a kvalitná).

 

Priehľadné okná a ikony s bledým pozadím. Udalosť spustenia Windows 11 v októbri roka 2021 ovplyvní celý svet. Microsoft dlho piloval svoj svetlý nový futuristický dizajn a je isté, že bude mať aj dopad na svet dizajnérstva (hoci napríklad jednofarebné dlaždice z Windows 8 priniesli aj istú kontroverziu a neúspech).

 

Diapozitívy na sociálnych sieťach. Tradičné Powerpointové prezentácie už dávno opustili adresáre v laptopoch a usadili sa na sociálnych sieťach. Na dobrý príspevok dnes nestačí pekná fotka a text, ideálne je skĺbiť všetko dokopy v nejakej vkusnej grafike.

 

  • Oct 21, 2021
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*