Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Ako dobre vieme, po istom čase sa každý počítač – a operačný systém – stáva “zaneseným”. Všetko spomalí a začnú sa kopiť rôzne zvláštnosti a nepríjemnosti. Vysvetlenie je prosté: zariadenie treba optimalizovať.

 

Pred 20 rokmi existovalo množstvo utilít a featúr na vyčistenie počítača, ale každý program robil len jednu vec. Vtedy dvojici nemeckých inžinierov napadlo vyrobiť robustný, ale prehľadný softvérový balík, ktorý odvedie jednotnú prácu za užívateľa. Vznikol AVG PC TuneUp (pôvodne pod iným názvom), ktorý je dodnes vo vývoji a takmer každý rok vychádza nová verzia. Samozrejme, funguje aj v slovenčine, pretože neskôr značku odkúpila česká firma.

 

Ide o veľmi komplexný nástroj, ktorý hľadá všetky možné cesty ako zrýchliť PC a v podstate v sebe obsahuje desiatky menších aplikácií spojených do jedného prehľadného rozhrania. Tak napríklad v Turbo režime vypína zbytočne bežiace nepoužívané aplikácie. Zrýchľuje bootovanie počítača, AVG PC TuneUP vyhľadáva čokoľvek, čo v systéme “ostalo a je zbytočné”. Obsahuje v sebe aj režimy, ktoré šetria batériu na laptope.

 

Exceluje pri práci s diskom. Málokto dnes už pozná termín defragmentácia disku, no ide o tradičný spôsob ako nakopnúť počítač naspäť k životu. Pri ukladaní a mazaní dát z diskov sa totiž začnú ukladať veľmi nepravidelne a defragmentácia poukladá spoločné dáta “k sebe”, aby sa disky fyzicky menej namáhali. TuneUP prehľadáva systém a ide po dvojitých súboroch, poprípade vám ukáže zoznam vecí, ktoré možno už dávno nepotrebujete a môžete manuálne vymazať. Dokonca obsahuje nástroj na opravu poškodených súborov a problémov s diskom.

 

Samozrejmosťou je čistenie rôznych cookies a “dočasných” súborov, ktoré mali v úmysle usadiť sa v systéme navždy. Prehliadače (browsery) sú známe tým, že po roku intenzívneho používania dokážu vyprodukovať gigabajty zbytočných dát, pretože prakticky každá strána má potrebu ukladať si niečo na užívateľov disk. Softvérový balík od AVG si rozumie s rôznymi Windowsami a dokáže odhaliť aj nepotrebné či nepoužívané systémové časti. Elegantne vyčístí prepchané registre či ikonami pretekajúcu pracovnú plochu.

 

Zrejme nejde o balík, ktorý sa hodí aj k úplnemu laikovi, skúsený užívateľ ale ocení mať v systéme jednotné centrum, ktoré buď pracuje na pravidelnej údržbe úplne potichu, alebo sa s vami radí – vyzýva vás na manuálne akcie. Všetko podľa toho ako si nastavíte. Prehľadný stav a výkon bežiaceho systému je samozrejmosťou, tak ako to neuvidíte nikde vo Windows, ktoré sú – čo sa týka optimalizácie – stále skúpe na riešenia.

 

AVG PC TuneUP vám celý čas radí a zapisuje si históriu, keby ste sa potrebovali k niečomu vrátiť. Dnes patrí ku klasické desktopového softvéru, obľúbený editormi odborných časopisov, alebo užívateľmi, ktorých rozčuľuje spomaľovanie systému. Je bezpečný, pravidelne aktualizovaný a dnes prakticky funguje na modernom spôsobe predplatného (ročná alebo dlhšia licencia).

 

  • Sep 23, 2021
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*