Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Viete akú aplikáciu chcete, ale neviete sa rozhodnúť v akej forme ju zakúpiť? Veľa softvérových firiem dáva zákazníkom na výber: časovo ohraničené predplatné (subscription), ktoré sa musí po uplynutí cyklu obnoviť, alebo trvalá licencia (perpetual license), v minulosti tradičný spôsob nákupu aplikácií.

 

Dnes už sa obchodné modely prehupli na predplatné, odhaduje sa, že až 80 percent užívateľov si za programy jednoducho platí mesačne, ročne, prípadne iné obdobie.

 

Trvalá licencia má výhodu: kúpite si softvér a je váš. Doživotne len váš. Ak ste ultrakonzervatívny, môžete ten istý program používať desiatky rokov. Horšie je, že maximálne o pár rokov bude vaša aplikácia zastaraná. A na kúpu bude pripravená novšia verzia, ktorá je však považovaná za inú aplikciu než je tá vaša. Čiže buď budete musieť nakúpiť zase, alebo používať starý softvér so všetkými svojimi nedostatkami.

 

Klasické predplatné v sebe zvyčajne neobsahuje skryté poplatky, kým trvalá licencia áno – môžete naraziť na to, že podpora programu bola časovo obmedzená a neskôr od vás pýtajú za podporu peniaze. V predplatnom je podpora zahrnutá a autor softvéru by vám mal kedykoľvek pomôcť s problémom. Program v trvalej licencii môže odmietnuť pracovať s novšími pluginmi, rozšíreniami, pridaným obsahom.

 

Na jednorazovom paušálnom nákupe nás láka to, že je len raz za život. Lenže – updaty a aktualizácie už nemusia byť v cene. Výrobcovia softvéru zistili, že spoločnosti zarábajú len vtedy, keď často vydávajú všelijaké opravy, obsahové rozšírenia, jednoducho, keď kontinuálne pracujú na svojom produkte. Na to je ideálne predplatné. Ak nie ste s aktualizáciami spokojní, službu jednoducho prestanete využívať. Ak spokojní ste – predlžujete svoj prístup.

 

Večné licencie sú dnes považované za zastarané a občas sa v infografike zobrazujú ako ľadovec plávajúci v oceáne: vidíte len ten kúsok hore, no pod hladinou sa skrýva absencia podpory, inovácií a aktualizácií. Modely predplatného sú často nastavené tak, že vyzerajú ekonomicky o dosť výhodnejšie ako natrvalo zakúpený softvér. Prečo teda ľudia stále kupujú aplikácie s trvalou licenciou?

 

Pretože ľudia sú konzervatívni a majú radi vyskúšané postupy. Niektorí užívatelia sa hrozia nových rozhraní, že im niekto poprehadzuje rokmi vyskúšané postupy. Veľa ľudí má hororovú skúsenosť s aktualizáciou, ktorá viedla k vážnym problémom – zlý zážitok si nechce nikto opakovať.

 

Kombinácia skromnosti a spokojnosti je klasický argument tradičných licencií – na svete je stále veľa ľudí, ktorí používajú prastaré Windows XP, Windows 7 alebo Windows 8.1. A neprekáža im, že už tieto operačné systémy nie sú podporované a nevychádzajú na ne opravy. Na trvalej licencii sa vám nikdy nezjaví otravná hláška pýtajúca platbu. Pri predplatnom sa vám stane, že jedného dňa sa všetko zablokuje a bez zatrasenia peňaženkou sa nedostanete k rozrobenej práci.

 

  • Sep 07, 2021
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*