Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Windows 10 bude posledná verzia, vyhlásil vývojár Jerry Nixon na konferencii Ignite v roku 2015. Keď hovorca Microsoftu jeho slová nevyvrátil, začalo sa všeobecne predpokladať, že Desiatky budú skutočne posledné.

 

Dnes vieme, že Microsoft uvažoval nad Windowsom ako nad predplatnou službou, ktorá sa bude jednoducho aktualizovať a vo verzii vždy pribudnú nové čísla, ktoré si nikto nevšíma (napríklad ako pri Google Chrome).

 

Presne po 6 rokoch Microsoft prekvapil: do konca roka 2021 vyjde Windows 11. Čiže žiadne aktualizácie ani updaty pre 10, ale rovno nová verzia.

 

Prečo vlastne? A potrebujeme vôbec nový operačný systém? Zoznam zmien pôsobí kozmeticky: nový svieži dizajn, nové zvuky a aplikácie... a áno, tlačítko Štart má byť v strede lišty. Zatiaľ sa nespomínajú  zmeny v jadre, alebo žeby sme potrebovali nový systém kvôli hardvéru. To čo nám ide na Desiatkach, pôjde aj na Jedenástkach. Dokonca aj modrá “obrazovka smrti” vyzerá skoro rovnako.

 

Dobrá správa je, že majitelia Windows 10 budú mať verziu 11 zdarma (tak ako sme mali súčasný systém zadarmo, keď sme predtým vlastnili čísla 7 alebo 8). Podpora Windows 10 bude trvať do roku 2025. Microsoft dokonca vie presný mesiac ukončenia podpory starého systému (október) a mesiace, kedy bude rollovať aktualizácie na nový systém (ktorý bude na disku zaberať rovnaké miesto ako ten predtým). Na druhú stranu pokus vymeniť Windows 7 za 11 bude vraj náročnejšie.

 

Po preinštalácii na Jedenástky budete ako keby v desaťdňovej skúšobnej lehote a bude možné sa vrátiť na systém 10. Všetky informácie ukazujú na to, že sa zase toho toľko nezmení. Komentátorom nie je úplne jasné, prečo vlastne nový Windows príde. Jednoducho sa objaví a bude tu. Hoci bol systém Windows 20 rokov hlavným zdrojom príjmov Microsoftu, dnes spoločnosť tieto peniaze nepotrebuje – presedala na iné služby a produkty. Na druhú stranu, po ozname na burze okamžite stúpla kapitálová hodnota firmy.

 

Zdá sa, že na nových Jedenástkach nás čaká nový systém aktualizácií – tie veľké budú už iba raz do roka. Majú zmiznúť problémy s reštartovaním systému. Keďže systém dostali verejní testeri do rúk už po pár dňoch (čínskemu výrobcovi telefónov One Plus sa Windows 11 podarilo nahrať na svoj starý telefón), prichádzajú aj prvé kontroverzie.

 

Napríklad, že na Notebookoch budú Jedenástky vyžadovať prítomnosť webkamery, ktorá je schopná snímať v HD. Táto požiadavka je uvedená v hardvérových nárokoch od roku 2023. Jemnejšie vysvetlenie znie, že je to kvôli službe Windows Hello a rozpoznávaniu tváre. Tvrdšie názory sa obávajú, že Veľký brat sa sa na nás chce dívať v našich obývačkách, aj keď s tým nesúhlasíme.

 

Nuž dobre. Nový dizajn (Sun Valley), nové ikony, nové okná, nové názvy... nové widgety a nová umelá inteligencia. Plno vecí, ktoré ste predtým možno nepoužívali, budú v novom háve. Hráčov má potešiť, že hry pôjdu rýchlejšie (nie je presne vysvetlené prečo) a systémové aplikácie budú štartovať tiež rezkejšie. Či sa všetko nedalo zrealizovať jednoducho v rámci aktualizácií Windows 10, sa už nedozvieme.

  • Jul 16, 2021
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*