Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Pre bežného užívateľa je antivírus povinnosť. Táto mantra (ktorú vraj vyslovil prvý krát hacker Kevin Mitnick) už možno neplatí – o antivírus sa už teoreticky nemusíme starať, lebo ho operačný systém tak či tak obsahuje.

 

Pravidelne sledujeme testy antivírov, ale májový výsledok portálu CNET prekvapil aj nás: spomedzi všetkých komerčných aplikácií postavil na prvé miesto Microsoft Defender. Prečo prekvapil? Pretože test bol zameraný skôr na tie kvalitnejšie (rozumej platené) ochrany a Defender je softvér, ktorý je automaticky zabudovaný vo Windows 10. Platený je len v pokročilej biznis verzii, inak je pre užívateľov k dispozícii zdarma. Tento model však prakticky ponúka každý veľký hráč na trhu.

 

Na tomto mieste ostane časť užívateľov zmätená: vo svojom Windows 10 spomínaný Defender nevidia. Je to preto, lebo keď si nainštalujete antivírus tretej strany, Defender sa automaticky vypne (v skutočnosti je možné prevádzkovať ho s inou aplikáciou a niektorí to tak doporučujú).

 

Môže vás miasť aj to, že sa prednedávnom premenoval z Windows Defender na Microsoft Defender, že pohltil firemné značky ako Essentials, Security, Firewall, SpyNet... Nedajte sa mýliť. MS Defender je plnokrvný antivírus, s ktorým nepotrebujete ochranný softvér tretej strany. Kedysi mal na starosti len niektoré činnosti, ale to je minulosť. Dnes Defender chráni aj konkurenčné počítače od Apple.

 

Pol plnokrvnou aplikáciou máme na mysli takú, ktorá je pravidelne aktualizovaná, dosahuje slušné výsledky pri ochrane pred malvérom, obsahuje správcu hesiel, online zálohy, ochranu proti krádeži identity, rodičovskú kontrolu, ochranu webcamery, štít proti pishingu a komplexnú ochranu vašich dát a súkromia. V tom je podľa CNETu najlepší MS Defender.

 

Na druhé miesto postavili testeri starý známy Bitdefender, rumunskú špičku na trhu. Ten v platenej verzii za 40 dolárov ročne spĺňa požiadavky väčšiny užívateľov – a vo verzii zdarma je ako inak, tiež veľmi príjemný. Bitdefender je známy tým, že sa na neho spolieha napríklad Europol a zopár obdobne veľkých inštitúcií.

 

Za najlepší platený systém považuje CNET Norton, respektíve NortonLifeLock, lebo posledný klasický Norton 360 pod Symatecom vyšiel v roku 2016 a značka potom putovala do nových rúk, kde sa ďalej vyvíja. Tretia kategória antivírového softvéru je tzv. “Removal on Demand”, čiže softvér, ktorý si počína dobre, keď máte akútny problém a potrebujete dezinfekciu. V tejto tretej kategórii sa májovým čiernym koňom 2021 stal Malwarebytes.

 

CNET vymenúva ďalšie stabilné značky, ktoré preferuje: McAfee, slovenský ESET, japonský Trend Micro a prekvapujúco aj menej známy Sophos Home. Z testu boli vylúčené dve megaprodukty, ktoré bežne vyhrávajú testy: Český Avast kvôli hackerskému prieniku do svojej siete v roku 2019 a Kaspersky, ktorý sa ocitol v politickej hre medzi východom a západom (americká vláda ho odmieta, bežní užívatelia ho môžu normálne prevádzkovať). Oba antivíry sú inak skvelé a rozšírené po celom svete.

 

  • Jun 09, 2021
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*