Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Svet jpgčiek a bitmáp. Kedy použiť aký grafický formát

 

Grafických formátov je milión: presné číslo nikto nepozná. V skutočnosti je väčšina formátov odvodených od malej hŕstky dobre známych typov.

 

Digitálne obrázky môžu byť buď rastrové (bitmapy) alebo vektorové (krivky). Rastrové sú definované bodmi: každý bod si nesie informáciu o súradnicach, farbe a podobne. Dávno pred príchodom počítačov sa tento postup používal v tlači: ak sa prizriete k obrázkom v starých novinách, vidíte, že obrázok tvoria maličké čierne bodky, ktoré sa v tmavších zónach zlievali dokopy.

 

Vektorové typy sú geometrické – sú dané krivkami a matematickými rovnicami. Napríklad všetky fonty sú vektorové – ak písmeno ľubovoľne zväčšíte, trebárs na veľkosť futbalového ihriska, font bude stále dokonale hladký. V skutočnosti aj náš monitor (výstup) pracuje s bodmi, len sú také jemné, že ich nevidno. Vektorové formáty sú napríklad PDF, AI alebo EPS.

 

Pri väčšine najpoužívanejších formátov neexistuje licencia, alebo patent výrobcu vypršal v minulosti – áno, formáty sú staré, niektoré majú aj vyše ako 40 rokov.

 

BMP

Základný raster zaviedol Microsoft. Dokonale uchováva každú informáciu a preto je veľkosť súboru vysoká. Formát je výborný napríklad pri citlivých skenoch.

 

TIF

Tagged Image Format pochádza z dielne Adobe. Tento typ je kontajner, ktorý môže pojať rôzne ostatné technológie súborov – komprimované alebo nekomprimované. TIF sa používal pri faxovaní alebo v lekárskych prístrojoch, ale  ide o univerzálnu bitmapu použiteľnú kdekoľvek.

 

JPEG

Skupina Joint Photographic Experts Group vytvorila v roku 1990 štandard JPEG, známe “jpgčko”. Ak sa niektoré pixely opakujú, nie je treba informáciu zakaždým ukladať – takto funguje kompresia. V skutočnosti technológia JPEG obsahuje až 29 rôznych postupov ako zmenšiť súbor. Výsledok je stratový – nie je z neho možné rekonštruovať zdroj. To ale neprekáža a tak JPEG je najpoužívanejší formát na svete, hoci veľké firmy sa ho pokúšajú nahradiť napríklad formátmi JPEG 2000, alebo JPG XR.

 

PNG

Tento formát dalo dokopy konzorcium W3 (World web consortium) v roku 1996, aby nahradili súbory GIF. Nepodarilo sa, ale PNG typy sú aj tak veľmi praktické – napríklad logá na webe sú najčastejšie v tomto bezstratovom formáte s malou veľkosťou. Je to aj preto, lebo PNG obrázky tradične najlepšie pracujú s priehľadnosťou. Existuje snaha nahradiť PNG obrázky SVG súbormi, ale veselo môžete používať aj staré PNG a neurobíte chybu.

 

GIF

Firma CompuServe bola historicky prvý komerčný poskytovateľ internetu v Amerike. Patrí k trom veľkým firmám, ktoré “zakladali internet”. Vyvinula si preto vlastný formát – GIF funguje iba v 256 farbách a preto sa nehodí  na fotografie, naopak, dodnes sú GIFy skvelé pri jednoduchých animáciách, ktoré sa dokonca môžu hýbať ako predchodca videa. Hoci sa GIF používa dodnes, nikdy sa ďalej nevyvíjal kvôli patentovému sporu použitej kompresie.

 

RAW

Výrobcovia fotoaparátov preferujú RAW súbory. Nikon má NEF, Sony SR2, Pentax PEF, Canon CRW atď, atď. Ak máte luxusný drahý foťák, je škoda ukladať fotky do stratových formátov. Jedine RAW súbory majú v sebe úplne všetky informácie z cvaknutej scény. A je to aj vidno – ak napríklad odfotíte pneumatiku auta, v JPEG súbre sa čierne písmená na čiernom podklade vpijú do pozadia a nevidno ich. Zato v RAW všetky pekne svieti. Daňou sa kvalitu je veľkosť výstupu – potrebujete veľké karty a veľa miesta na úložisku.

  • May 14, 2021
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*