Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media


Testeri z PC Magu dávajú programu ABBYY FineReader päť z piatich hviezdičiek – podľa ich verdiktu ide o najkvalitnejší OCR program na trhu (OCR je softvér, ktorý z obrázku vyrobí digitálny text, ideálne zo skenu alebo fotografie).


 


Samozrejme, existujú desiatky aplikácií a niektoré sú zadarmo. Prečo teda siahnuť po pomerne drahom ABBYY FineReaderi (v našom obchode lacnysoftver.eu je, samozrejme, podstatne lacnejší) ako napríklad po trebárs konkurentovi od Adobe?


 


Za prvé: ABBYY je stále najpresnejší. To je kľúčová vlastnosť. Ak sa OCR sem-tam zmýli pri nejakom písmenku, celý dokument je znehodnotený. A vy máte dodatočné náklady za korekciu. FineReader sa neustále zlepšuje, na svete pribúda fontov, dizajnov tabuliek, umelá inteligencia pracuje s neznámymi formami. Užívateľ FineReaderu môže nevhodnú grafiku doslova “zoškriabať” z monitora a priložená autooprava je veľmi rýchla a príjemná.


 


Produkt ABBYY (momentálne vo verzii 15) sa dá stále zakúpiť v doživotnej licencii. Konkurenčné Adobe tento spôsob vzdalo a od roku 2017 predáva už len časovo obmedzené predplatné, ktoré je dosť  previazné s cloudom a ostatnými službami (roboti Adobe pravdepodobne čítajú a sťahujú vaše dokumenty). Staršie Adobe Acrobat verzie sú stále prístupné v klasickom modeli. Ďalšie programy ako Kofax Power alebo Nitro Pro sú lacnejšie, pretože nemajú takú kvalitu a toľko funkcií.


 


V rámci reklamy sa firma ABBYY pochválila ako zrýchlila prácu na tureckom Ministerstve priemyslu, ktoré až do marca 2021 pracovalo s dokumentami “v klasickom ručnom móde”. V manipulácii s textami a PDF súbormi je FineReader topka. Povedzme si pár tipov ako zlepšiť prácu s Finereaderom:


 


·         Všetko začína kvalitným skenom. Papier muste položiť čo najrovnejšie.


·         Sken by mal mať rozlíšenie aspoň 300 dpi. A teraz pozor: príliš veľké rozlíšenie väčšinou nevedie k lepšiemu výsledku, iba k spomaleniu práce. Rozlíšenie 600 dpi spôsobí stratu svižnosti aplikácie. Pod 150 dpi zase hrozia chyby. Program vám umožní upraviť rozlíšenie obrázka a rovnako dôležité je aj orezanie – necháte iba to, čo potrebujete.


·         Neodlikávajte nastavenia automaticky. Niekedy vám pomôžu. Napríklad farebný mód – pre každý OCR je najlepší ten čiernobiely, resp. šedý.


·         Nastavenie Brigtness (svetelnosť) môže oveľa zlepšiť čitatelnosť text – stmaviť ho pri nezreteľných písmenách a zosvetliť, ak sú natlačené na seba a splývajú. Väčšinou je ideálne nastavenie 50%, ale program vás sám upozorní, ak to preženiete.


·         Program umožňuje skenovanie viacerých strán naraz, alebo skenovanie protiľahlých stránok (v otvorenej knihe). Ideálne je použiť režim, ktorý protiľahlé stránky rozdelí na dva samostatné obrázky.


·         Ak skenujete naozaj vo veľkom, pamätajte, že licencia vás obmedzuje na 5000 strán mesačne, potom potrebujete ďalšiu licenciu.


·         Ak je dokument v nejakom exotickom fonte (každý človek na svete si môže vyvinúť vlastné písmo), môžete použiť Training mód (Pattern editor). Latinka je pre ABBYY väčšinou hračka, problémy nastanú pri zvláštnejších písmach, napríklad ázijských a pod.


·         Ak softvér nájde nejakú oblasť, ktorú nedokáže prečítať (Incorrect Area), môžete ju označiť a v editore sa ju pokúsiť opraviť alebo zjednodušiť.


 


  • Apr 13, 2021
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*