Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media


Neblokujte aktualizácie Windows, aj keď ich nemáte radi. Samozrejme, ľudia sú starmódni a nemajú radi zmeny. Veľa užívateľom prekáža, že v aktualizáciách systému nevidia zmysel – buď sa po nich nič nezmení, alebo sa niečo zmení k horšiemu. Navyše “popierači” aktualizácií sú na internete spravidla hlučnejší ako tí “poslušní”.


 


Práca vývojárov Microsoftu má väčšinou neviditeľné výsledky a firma tradične nevie užívateľovi podať, čo vlastne updatovanie systému prináša. Viditeľné je len radikálne spomalenie počítača, ktoré prichádza bez varovania a môže trvať aj niekoľko hodín. Napriek tomu sú aktualizácie dôležité – a vieme vám povedať aj prečo.


 


1.      Bezpečnosť. Každý výrobca antivíru alebo spoločnosť zaoberajúca sa digitálnou bezpečnosťou opakuje dokola: bezpečnostné ochrany a štíty pracujú najlepšie s aktuálnou verziou operačného systému. Čím staršia verzia – tým väčšia šanca, že váš antivírus nebude pracovať správne. Samotný systém môže obsahovať veľa dier, ktoré sú časom odhaľované a zneužívané. Problematike obyčajný človek nerozumie, aj schopný programátor môže niekedy iba tušiť o čo ide. Bezpečnosť systému je pri aktualizáciách na prvom mieste.


2.      Kompatibilita s novými aplikáciami. Windows 10 obsahuje niekoľko frameworkov a zvláštnych prostredí (napríklad ActiveX alebo DirectX), na prevádzku hardvéru využíva pomerne dosť ovládačov, o ktorých ani neviete – ale ktoré životne potrebujete. Ekosystém sa ťažko prevádzkuje na rôznych verziách systému, preto je smerodajný vždy ten posledný.


3.      Šanca, že vývojár opraví známe bugy a problémy. Verte alebo nie, aj po desaťročiach vývoja sa vo Windows nachádza množstvo rôznych chybičiek – ktoré s novinkami pribúdajú. Takže časť programátorov vždy pracuje na opravách, ktoré bežný užívateľ síce nechápe, ale potrebuje ich.


4.      Prístup k novým funkciám. Aktualizácia prináša aj obsahové novinky, nielen tie technické. Často môže ísť o nejakú featuru zjednodušujúcu ovládanie, alebo niečo, čo vám má spríjemniť bežnú prácu s počítačom. Netreba sa o to ochudobniť. Je pravda, že väčšinou si všimnete, len keď Microsoft (zase) prekope ponuku Štart alebo prinesie novú sadu ikon.


5.      Keď aktualizácie nepovolíte, časom sa to začne kopiť. Problémy sa spravidla nedajú vyriešiť ničnerobením – ak máte v operačnom systéme problém, opraviť ho môže len výrobca.


 


Akú verziu Windows máte, môžete zistiť, keď sa preklikáte na: Štart>Nastavenia> Systém>Informácie.


  • Apr 13, 2021
  • Kategória: O Windowse
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*