Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media


Ak sledujete blog vývojárov prehliadača Edge, viete, že na ich browseri makajú poctivo každý deň. Na konci roka 2020 odhadovali nezávislé štatistiky, že Edge používa 11 percent užívateľov (naprieč rôznymi platformami, pretože Edge nie je len na Windowse a Xboxe, ale aj na Androide či iOS).


 


Zhotoviť nezávislú štatistiku je docela problematické – do čísel Edge sa napríklad často počítajú aj čísla so starým Explorerom. Oficiálne dáta síce, nie sú, ale tento týždeň ddo inzerátu, v ktorom hľadajú softvérového inžiniera na vývoj browsera, Microsoft napísal konkrétne číslo – 600 miliónov užívateľov Edge.


 


Drobné zmeny prichádzajú neustále –  úpravy pri práci s cookies, malé zmeny v menu, nové rozšírenia v Microsft Store, práca s pamäťou a súbormi, nové smart kopírovanie pomcou kláves Ctrl+Shift+X... sledujte changelog, má už 90 updatov! Edge prišiel v roku 2015.


 


A čo väčšie novinky? V Británii v súčasnosti prebieha test synchronizácie histórie prehliadača na rôznych zariadeniach. V preklade do ľudského jazyka – ak prehľadávate internet na rôznych zariadeniach (laptop, telefón, tablet), v budúcnosti budú mať spoločnú históriu. Ako inak, uloženú na cloude. Načo je to dobré? Tak napríklad heslá, ktoré máte uložené na počítačovom Edge, veľmi rýchlo a jednoducho použijete aj na telefóne pomocou funkcie autofill – a ďalšie výhody.


 


Ak sa vám zdá dizajn prehliadača nudný, skúste nový vzhľad. Tento týždeň do zbierky autori pridali 20 nových tém ako zmeniť Edge (dominujú témy z hier na Xboxe ako sú Halo či Ori).


 


Nového vzhľadu sa dočkali aj fonty pri otváraných PDF súboroch (Edge funguje ako plnohodnotný prehliadač PDF súborov na disku či na webe). Písmena predtým boli vraj občas trochu rozmazané – takže novinka sľubuje krajšie vykresľovanie písmen, ktoré sú definované matematicky ako vektory (čiže nie v pixeloch).


 


Nemôže chýbať virtuálna realita – tá veľkým firmám nedáva spávať. Microsoft má svoje 3D okuliare HoloLens 2 a pokúša sa presvedčiť užívateľov, že chodiť na internet v 3D realite je skvelý nápad. Umelá inteligencia dokonca umiestňuje okno prehliadača Edge na rôzne obdĺžnikové objekty ako sú steny či okná v dome.


 


Vývojari opäť prekopali manažér sťahovaných súborov. Veľa užívateľov sa totiž sťažuje, že pri downloade súborov z internetu sa objaví maličké okienko kdesi naspodu obrazovky, ktoré ľudia často prehliadnu, alebo ho po zatvorení browsera nedokážu znovu nájsť. Takže sťahovanie bude opäť o čosi “blbuvzdornejšie”.


 


Mal by sa dominantný prehliadač na trhu Chrome báť? Nuž – Microsoft dúfa na jednej strane v 15-percentný podiel na trhu do konca roka 2021, na druhej strane browsery sú zdarma a negenerujú priame zárobky. Edge používa voľnú technológiu Chromium od svojho najväčšieho konkurenta Google. Na Edge sa už nikto nesmeje ako na starom pomalom Internet Exploreri  - a technologické preteky užívateľom môžu iba prospieť. Kto je autorom technológie, môže byť ľuďom vlastne jedno.


  • Feb 13, 2021
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*