Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media


Čítať technologické predpovede na uplynulý rok 2020 je úsmevné – pandémia prehlušila správy z vývoja a výskumu. O robotizácii, umelej inteligencii či kvantových počítačoch sme nepočuli tak často ako o videokonferenciách na Skype. Pokúsme sa zostaviť čerstvú prognózu na rok 2021.


 


Šikovnejšie a stabilnejšie Wi-Fi.


Technológia Wi-FI 6E vraj predstavuje najväčšiu revolúciu v bezdrôtovej komunikácii za posledných 20 rokov. Nové Wi-Fi siete budú oveľa rýchlejšie (zhruba 4-krát). Zariadenia, ktoré ich budú využívať sa už vyrábajú a pomaly dostávajú na trh – smartfóny, inteligentné televízory, routery. Výrobcovia telefónov už zabudovávajú novú technológiu do nových zariadení. Zaujímavé je, že hoci technológiu už schválili v EÚ a v iných krajinách, v USA ešte nedostala zelenú.


 


Viac biometriky.


Odomykať telefón vlastnou tvárou je zábavné a užitočné – ale biometrika nie je len o tom. V roku 2021 jej bude čoraz viac  – pri online platbách a bankingu, v zdravotníctve, v rôznych aplikáciách. Nuž a hlavnými objednávateľmi a teda platcami technológií budú svetové vlády, ktoré potrebujú čoraz viac monitoringu (napríklad nelegálnych imigrantov, ale uvažuje sa aj o sledovaní očkovaných ľudí apod.). Čo vzbudzuje obavy, pretože 950-bodový systém v Číne pôsobí ako z knihy 1984.


 


Facebook bez “Likeov”.


Od prvého dňa vzniku obsahoval Facebook vždy tlačidlo Like – sprvu to bolo dokonca jeho jedinou funkciou. Za 14 rokov sa internetový svet zbláznil a podľahol lajkovacej mánii. To sa má zmeniť. Facebook oznámil niekoľko dôležitých zmien (zlepšenie nekonečného a kritizovaného boja s nenávistnými príspevkami) a medzi nimi aj zrušenie tlačidiel Like. Ostanú len Sledovatelia stránky. Vo svete sociálnych sietí ma byť toto najväčšou zmenou 2021.


 


Internet of Things zmenia spotrebiče na počítače.


Zjednodušený operačný systém dnes nájdete v chladničke alebo trebárs v merači krvného tlaku. A teraz pozor – v roku 2021 má až 35 miliárd zariadení obsahovať jednoduché IoT. V roku 2025 to má byť 75 miliárd. Časť týchto zariadení sa pripája na internet alebo dokáže zbierať údaje pre vývojárov. Práve do tohto odvetvia s veľkou razanciou vstupuje Microsoft s vlastným systémom.


 


Rok 5G. Opäť.


V roku 2019 sa piata generácia mobilnej siete spustila v Južnej Kórey a začali preteky aj vo zvyšku sveta – nasledované politickými kontroverziami. O roku 2020 sa písalo, že na Slovensku bude rokom 5G. Ale ku koncu roka funguje len niekoľko menších vysielačov (s dosahom pár stoviek metrov) v Bratislave a v Banskej Bystrici. Prekvapujúco, priekopníkom 5G u nás sa stal najmenší operátor na frekvencii, ktorú už vlastnil. Dôvodom odkladu aukcie voľných frekvenčných pásiem boli bezpečnostné obavy či správa SIS. Infraštruktúra sa aktívne buduje a v roku 2021 sa významné pokrytie asi skutočne zrealizuje.


 


Neprekvapí nás, ak nás Blockchain opäť prekvapí.


Na prelome rokov začal Bitcoin opäť bláznivo rásť a pripomenul nám, že máme veľkú ZOO rôznych kryptomien, decentralizovaných databáz a účtovných kníh, ktoré vlády nedokážu kontrolovať. Už teraz je jasné, že v roku 2021 trh porastie – a to exponencionálne. Pandémia Covidu rastu kryptomien pomáha, avšak spomaľuje účasť veľkých korporácii. Súkromné blockchainy teda predčia podnikové. Na trhu sa pokúsia usadiť banky a štátom pribudnú starosti s bezpečnosťou a s novým fenoménom krypto-podvodov.


 


VR po 30 rokoch.


Naše predikcie uzavrieme technológiou virtuálnej reality – tá totiž dlhodobo nepreráža tak, ako by si to výrobcovia zariadení predstavovali. Mimohochodom, najviac adaptérov pochádza z Číny a na druhom mieste je Francúzsko pred USA. Najväčšou prekážkou na trhu je stále užívateľská skúsenosť – užívatelia VR nevedia prísť na chuť. Až potom nasleduje cena zariadení a absencia väčšieho množstva kvalitného obsahu. Vo videohrách bude možno zaujímavejšie rozlíšenie 8K a digitálne projektory, než trojrozmerný zážitok “v okuliaroch”. Predpoveď hovorí, že v USA v roku 2021 bude 50 miliónov “majiteľov” virtuálnej reality. Druhá vec je, že väčšina z nich bude technológiu využívať len sviatočne a ako módny doplnok.


 


 


  • Jan 16, 2021
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*