Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media


Vraví sa, že nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky, ale v tomto prípade to neplatí. Microsoft sa nevzdáva myšlienky, že aplikácie vyvinuté pre Android budú raz bežať aj na Windows 10. Ten deň je dokonca blízko - emulátor vo formáte MSIX má byť hotový a pripravený v Microsoft Store už na jar.


 


V minulosti zamestnanci Microsoftu pracovali na Projekte Astoria - jednom z niekoľkých mostov, ktoré mali spojiť softvér pre rôzne platformy pod Windows rodinu. Nepodarilo sa - projekt z roku 2015 ostal v roku 2015 (ostatné mosty napr. pre iOS ostávajú vo vývoji). Astoria sa nikdy nedostala ani do fázy testovania. V zákulisí sa hovorilo, že za to môžu právne ujednania, Android je síce open-source postavený na Linuxe, ale niektoré jeho časti sú predsa len chráneným majetkom Googlu.


 


Iste, existuje niekoľko emulátorov Android appiek pre Windows - nie sú však široko používané. A orientujú sa najmä na hry. Musíte si stiahnuť a zaplatiť aplikáciu tretej strany, to sa užívateľom nezdá pohodlné. Emulátory majú problém s výkonom aj funkčnosťou - zastrešujú ich malé vývojarské domy bez veľkých možností. Microsoft je iný kaliber, a ak dokáže prispôsobiť úspešnejšej konkurencii, nasadnúť na vlak, ktorý v minulosti zmeškal (a ktorý pomaličky predsa len dobieha).


 


Aby nedošlo k omylu: Latte nebudú prevádzkovať bežní používatelia, ale vývojari aplikácií, ktorí svoju aplikáciu určenú pre Android “zabalia” do emulátoru a umiestnia aj na MS Store. Vyvíjať aplikácie pre príliš veľký počet platforiem je pre programátorov otrava a zbytočná záťaž. Konverzia s Latte má prebehnúť rýchlo a hladko. Z cenníka je jasné, že projekt je zameraný na malých vývojárov: 16 dolárov za doživotnú licenciu, 1 dolár za mesačný plán.


 


Takže nový systém nesie názov Latte a objaví sa čoskoro. Na papieri vyzerá lákavo - po stiahnutí bude Latte súčasťou Windows a Android aplikácie budú fungovať aj na Windows. V praxi ale na emuláciu bude operačný systém Windows 10 potrebovať vlastný Linux podsystém. Problémom bude GUI a ovládanie, nuž a, samozrejme, harvér. Komplikácie spôsobí aj obchod Google Play - ten Google zrejme Microsoftu nepovolí používať svoje strážené rozhranie. Lenže veľa aplikácií vyžaduje pripojenie k spomínanej službe.


 


Kritici pripomínajú ťažkopádnosť Microsoftu, ktorého aplikácia My phone funguje zatiaľ len na niekoľkých novších telefónoch Samsung (a zrejme bude hrať aj nejakú rolu s Latte). Je tu aj drobná patália s názvom. Microsoft Latte už existuje – je to aplikácia pre siete a podporu rýchlosti prenosu dát - preto celý názov emulátoru pre Android znie Project Latte. Ako vidno, multiplatformový vývoj má isté muchy. Z pohľadu Microsoftu ide o nutnú evolúciu - prehral síce bitku pred 10 rokmi, ale odvtedy sa pomaly prispôsobuje nepriateľovi – a používa jeho zbrane.


  • Dec 30, 2020
  • Kategória: O Windowse
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*