Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media


Niekedy veľké revolúcie prichádzajú nepozorovane. 20. októbra 2020 vyšiel update pre Adobe Photoshop, ktorý má prosté označenie verzia 22.


 


Tentokrát nejde o nejaké opravy a drobné vylepšenia. Jadrom updatu sú tzv. Neural filtre, záležitosť, ktorá zatiaľ nebúra trhy, ani nevyzerá ako niečo, čo nedokážu zábavné aplikácie na telefónoch.


 


A predsa ide o mimoriadne pokročilú technológiu. Neurálne nástroje sa vyvíjajú už dlhšie. Ide o umelú inteligenciu, ktorá zjednodušene povedané, vylepšuje sama seba. Mení sa aj na základe ľudskej spätnej väzby – a zatiaľ jej to, povedzme si na rovinu, veľmi nejde. Už na prvý pohľad na zmienené nové Neural Filters vidíte, že váš Adobe vlastne žiada, aby ste stali betatesterom.


 


Na experimentovanie potrebujete pripojenie k internetovému cloudu a Adobe ID – umelá inteligencia totiž nie je uložená v programe na vašom disku a je treba sa pripájať k vzdialeným databázom, z ktorých sa vypočítavajú dáta. Polovica nových filtrov ani nie je prístupná – napríklad  tvorba karikatúry z vašej fotky. Je tu len formulár na spätnú väzbu pre vývojárov. Ale a máte doma albumy s čiernobielymi fotkami, odporúčame si ich kolorizovať. Stačí pár klikov.


 


Po pár dňoch testovania môžeme vyhlásiť, že niečo funguje celkom spoľahlivo, niečo je zatiaľ skôr v rovine zábavy. Napríklad vyhládzanie pokožky – predtým zdĺhava ručná práca – je po novom možná po dvoch klikoch. Ale nie bez kazu. Emócie a starnutie v Chytrých potrétoch ponúkajú skôr zvláštne výsledky – Youtuberi sa na nich dobre bavia. Predpoklad je, že čím viac fotiek užívatelia vložia do databáz, tým budú výsledky časom lepšie.


 


Dokonca sa objavila aj politická kontroverzia – niektorí grafici tvrdia, že filtre bielej pokožky fungujú lepšie, pretože Adobe má v databáze viac bielych ako farebných užívateľov. K tomuto sa musel vyjadriť viceprezident Adobe, ktorý priznal, že umelá inteligencia má ešte mnohé muchy.


 


Medzi ďalšie funkcie patrí napríklad premena vašej fotky do štýlu klasického maliara, trebárs Van Gogha. Aj takéto veci už poznáme z rôznych smartfónových appiek – ale tentokrát ide naozaj o iný prístup (opäť pripomíname, že niektoré funkcie sú zatiaľ v štádiu Beta alebo dokonca Future).


 


V novom filtri dokážete zmeniť človeku na fotografii emóciu, pohľad očí alebo sklon hlavy. Zaujímavo vyzerá funkcia obnovy poškodenej fotky, odstránenie prachu a kazov.... Opäť – sčasti ide o nehotové veci. Ale je tu veľký prísľub do budúcnosti. Medzi novými filtrami je napríklad Doostrovanie a odstraňovanie šumu – veci, ktoré poznáme desaťročia. Lenže tie predtým fungovali veľmi jednoducho a rovnako na každom obrázku. V novej verzii sú už tieto základné fotografické úpravy riadené umelou inteligenciou a prispôsobujú sa situácii.


 


Pointou umelej inteligencie je rýchlosť. Technológia sa rýchlo zlepšuje – a užívateľ rýchlo pracuje. Na čo ste v minulosti potrebovali hodiny práce, teraz môže fungovať prostým klikom za pár sekúnd – teoreticky. Zatiaľ sú potrebné zásahy užívateľov a profesionálni retušéri s novou AI ešte nemôžu byť spokojní.


 


Vývojári z Adobe sa dali počuť: “Toto je len začiatok.” Adobe žiada užívateľov, aby hromadne posielali všetky výsledky, aj tie zlé a nepodarené – strojová technológia GAN sa totiž učí najmä z chýb.


  • Nov 17, 2020
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*