Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media


Ako vybaviť študentský počítač


 


Nezvyčajné časy a virtuálna výučba podnietili kreatívcov Microsoftu, aby na hlavných stránkach zverejnili článok, čo by mali mať študenti na svojich počítačoch.


 


Článok je nazvaný 3 veci, ktoré by mal mať každý študentský PC – a hneď na začiatku sa dozvieme, že pod oným PC sa, samozrejme, myslí laptop (s desktovým počítačom sa ťažko cestuje vo vlaku).


 


Zhrnuté v skratke – študentský počítač má mať:


 


·         Funkcionalitu a formu (dobrý výkon, dotykovú obrazovku, kvalitnú baterku...)


·         Prístupný dizajn a kompatibilitu (tretine študentov sa lepšie zapisujú poznámky ručne)


·         Výdrž do budúcnosti (v Amerike strávi človek v škole 4 až 12 rokov, u nás spravidla 9 až 13).


 


Čo dodať? Súhlasíme, že štandardom je Windows 10, ktorý sa sám od seba aktualizuje a užívatelia v budúcnosti už možno nebudú musieť presedlávať na nové verzie operačného systému. Samozrejmosťou je aj balík MS Office – hlavne ak sa popýtate na svojej univerzite či ho po dobu štúdia dostanete zdarma k indexu. No a ako inak – kvalitný antívir.


 


Áno, hardvér dnes už nie je rozhodujúci – na administratívu prakticky stačí akýkoľvek prístroj. Je to softvér, ktorý rozhodne o kvalite študentskej pracovnej stanice (ak modelujete v Matlabe, tak budete potrebovať nakoniec aj ten lepší hardvér).


 


Typicky študentské programy sú Skype (pretože dnes sa vyučuje prostredníctvom videokonferencií), digitálny zápisnik OneNote alebo Autodesk, ak študujete technické a prírodné smery. Určite sa vám zíde ABBYY FineReader – zdigitalizujete ním požičané knihy a staršie skriptá. Na prezeranie väčšieho množstva obrázkov sú výborné programy ACDSee alebo Irfan View.


 


Na čítanie PDF je stále skvelý Adobe Reader (hoci už nie nevyhnutný, pretože PDFká prečíta aj internetový browser). Cool Reader je zase appka pre Android v prípade, že si potrebujete niečo pozrieť aj na telefóne.


 


Ak sa z nejakého dôvodu neviete dostať k legálnemu Excelu a Powerpointu, dajú sa stiahnuť open-source alternatívy zdarma – Libra Office (známy aj pod menami Apache alebo Open). Majú trochu iné ovládanie ako klasický MS Office, takže niektorým študentom možno nesadne.


 


Pri učení sa cudzích jazykov (a tie by študenti mali mať v rozvrhu vždy) sa zíde napríklad Duolingo alebo Memrise. Na výrobu hoci aj jednoduchej grafiky je dobrý Photoshop, Corel – poprípade free alternatíva Gimp či Pixlr v okne prehliadača.


 


A napokon, rada na záver: neplňte si laptop zábavou – to len prehĺbi tradičnú študentskú prokrastináciu a veľa toho nestihnete. Miesto hier a zábavných appiek je lepší plánovač. Tých je plno v online verzii (napríklad Asana), ale je dobré mať aj offline aplikáciu, pretože nie vždy sa dostanete k internetu (povestné slovenské vlaky). Pred časom bol veľmi populárny Wunderlist, ale kúpil ho Microsoft a premenoval na To Do.

  • Oct 13, 2020
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*