Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Keď vznikol Photoshop, ktorý má priamo v názve editáciu fotografií, fotilo sa ešte na film a počítače (nieto grafické programy) používala len hŕstka ľudí. Zato Lightroom bol už na trh uvádzaný s tým, že aj amatéri majú digitálne zrkadlovky, pričom obyčajný nadšenec disponoval počítačom s internetom. Znamená to, že Photoshop je pre profíkov a Lightroom pre amatérov? Nie.

 

V skutočnosti sú oba nástroje obľúbené profesionálnymi fotografmi aj laikami. No Lightroom má ambíciu byť aplikáciou čisto na editáciu a katalogizáciu fotiek – ovláda sa jednoduchšie a intuitívnejšie.

 

Photoshop je mohutný nástroj, ktorý sa časom rozrástol na veľkovýrobu grafiky. Všetko, čo vie Lightroom, vie, samozrejme, aj Photoshop. No Photoshop obsahuje toho aj dosť naviac, čo môže užívateľa miasť.

 

Čiže Lightroom je voľba pre fotografa, Photoshop pre grafika so širším zameraním.

 

Lightroom nie je len program na editovanie – dôležitú rolu v ňom má import a manažment. So skladovaním a triedením fotiek má totiž problém každý človek so smartfónom, nieto fotograf, ktorý potrebuje ozajstný poriadok. Lighroom sa od Photoshopu delí aj tým, že fotky nemení definitívne (tlačítkom Save), ale ukladá sa celú históriu zmien, pričom sa môžete kedykoľvek vrátiť k ľubovoľnému kroku úpravy.

 

Lightroom sa priamo zameriava na ľahké ovládanie rysov, ktoré mení každý fotograf – úpravy farieb, svetla, kontrastu, prechodov... A jeho hlavná devíza je práca s RAW súbormi, čiže tými veľkými súbormi “v surovom stave”, ktoré neupravuje ani softvér vo fotoaparáte a z ktorého sa dá dodatočne vyčarovať oveľa viac ako z komprimovaných upravených výstupov. V skratke – Lightroom je pre ľudí, čo sa nespoliehajú na módy vo svojom aparáte, ale radi sa sami “hrajú” so svojimi fotkami.

 

Vyvstáva nám otázka: kedy teda používať Photoshop a je ho vôbec treba?

 

Odpoveď znie: Photoshop je program pre vás, ak vám už nestačí Lightroom. Lightroom nepracuje s fotkami na úrovni pixelov. Upravíte s ním krásne farby a svetlo. Nohe v plavkách zmeníte odtieň pokožky, ale nohu samotnú neurobíte štíhlejšou či svalnatejšou. To dokáže len Photoshop. Tiež vám môžu vyhovovať rôzne rozšírenia, pluginy, filtre, mockupy a prídavky od komunity, ktoré sú vytvárané len pre Photoshop.

 

Komentáre: 0
Žiadne komentáre
Napísať komentár

Vaša e-mail adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené hviezdičkou*