Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Windows 10 sa zmenia. Vizuálne aj filozofiou


V rýchlom slede záberov vidíme nový typ ikon (zahnuté rohy miesto hranatých) a najmä prekopanie dizajnu v ponuke Štart. Pole s obľúbenými aplikáciami sa ešte viac nafúkne, ikony menia rôzne svoju veľkosť a už tu vidíme aj obrázky – úplne v duchu tzv. Fluent dizajnu, ktorý ako sa zdá, Microsoft považuje za blízku budúcnosť (a začne nahrádzať Živé dlaždice).

 

Ďalej vidíme mierne kozmetické zmeny v jazdcoch, kurzoroch, v menu položkách, notifikáciách, ale aj v klasických oknách. Fluent dizajn pôjde tak ďaleko, že obrázky budú už aj na nesmrteľných žltých ikonách zložiek, ktoré svoj vzhľad nemenili desaťročia. Nápisy v oknách budú viditeľnejšie a Edge začne nahrádzať priečinkový Explorer. Položky v Štarte prídu o možnosť úpravy farby a celkovo to vyzerá ako keby sa starý dizajn prelínal s tým novým. Nie všetko sa prekope naraz.

 

Najbližšia veľká aktualizácia bude teda zameraná na grafické novinky a užívateľský interface – a vyjsť by mohla už v máji. Tá je označená ako 20H1, kým aktualizácia 20H2 je plánovaná pravdepodobne na november.

 

Čo sa ešte dozvieme z rôznych narážok v technologických magazínoch? Že bude vynovená Cortana, ale aj systém reštartovania. Veľmi dôležitá zmena (ktorú bežní užívatelia až tak nepocítia) bude kompletne nový systém manažovania partícií na diskoch – ten sa nemenil od Windows 7, čiže už vyše dekádu.

 

Z týchto zmien vyplýva aj niečo iné (ako si všimli niektorí novinári). Fakt, že Microsoft pravdepodobne už rezigoval na myšlienku mať jeden unifikovaný systém, ktorý bude funovať na počítačoch, tabletoch Surface a smartfónoch, na Xboxoch atď. Je to neoficiálne, ale týmto smerom sa zrejme vývoj nebude uberať – platformy budú naďalej fragmentované, pretože majú rôzne potreby.

 

Mimochodom, ešte k aktualizáciám. Za 35 rokov existencie Windows sa užívateľ vlastne nikdy nedozvedal, čo je pri updatoch nové. Museli ste si to prácne hľadať v časopisoch, neskôr v internetových článkoch – samozrejme, zoznamy noviniek boli často neoficiálne, plné dohadov a skopírovaných informácií. To sa zmení. Microsoft zavádza novinku – sekciu Čo je nové. Táto položka bude priamo v Nastaveniach a už nebudete musieť zložito pátrať, čo vám rozhadzuje staré návyky. 

  • Apr 16, 2020
  • Kategória: O Windowse
  • Komentáre: 0