Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Grafický softvér, ktorý by mal ovládnuť každý nádejný dizajnér


Dobrý grafický softvér je intuitívny, flexibilný a skrýva v sebe viac než je zrejmé na prvý pohľad. Americký PC Mag pravidelne zverejňuje svoj rebríček najlepších grafických editorov na svete.

 

Samotný portál už desať rokov nemá printovú podobu, ale na internete je už od doby drevenej – od roku 1994 – a názor jeho editorov má veľkú váhu. Hoci rebríček samotný sa rokmi až tak nemení – grafické aplikácie majú tendencie sa skôr zlepšovať a evolvovať ako byť nahradené konkurenčnými revolučnými značkami. Čo považuje PC Mag za najlepší dizajnérsky softvér na svete?

 

  1. Adobe Photoshop. Tri desaťročia najobľúbenejší platený program pre grafikov na celom svete. Z trónu ho nezosadí asi nič. Jeho názov hovorí, že pôvodne mal slúžiť hlavne na úpravu fotiek – ale to už dávno nie je pravda. Ide v ňom urobiť prakticky čokoľvek, hoci na špeciálne práce sa hodia aj iné aplikácie. Photoshop je stále kráľ.
  2. Adobe Illustrator. Ak je Photoshop zameraný skôr na pixelovú (rasrovú) grafiku, potrebuje Adobe aj vlajkovú loď pre vektorovú grafiku – a tou je Illustrator. Vektory znamenajú krivky a vzorce, tvary, ktoré sa dajú natiahnuť na ľubovoľnú veľkosť a upravovať podľa matematických požiadaviek. Illustrator vedie pri práci s obrysmi, logami, ikonami, mapami, fontami atď.
  3. Adobe InDesign. Bez tohto produktu by to mal vydavateľský priemysel veľmi ťažké. Je to v podstate “zalamovací” program, vyrábajú sa v ňom noviny a časopisy, knihy a plagáty, infografiky a brožúry a podobne. Výstupy z InDesignu bývajú často vo formáte PDF a smerujú do fyzickej tlačiarne.
  4. Corel Draw. Veľký konkurent Adobe, ktorý je lepší v tom, že kombinuje v sebe aj funkcie Photoshopu aj Illustratotoru. A pri úprave vlastného užívateľského rozhrania je nedostižný. Corelisti svoj program milujú, pretože aj on je robustný a “všetkého schopný”. Aj Corel Draw sa vyvíja desaťročia.
  5. Corel PaintShop Pro. Spoločnosť Corel kúpila PaintShop, aby táto značka konkurovala Photoshopu (a Lightroomu) v oblasti úpravy fotiek  – a darí sa jej to. PaintShop Pro je systém zameraný opäť na rastrovú grafiku, ktorý má nižšiu cenovku, vie to s animáciami či efektami a cieli aj na nováčikov dizajnérov. Program je skvelý najmä na editáciu existujúcej grafiky.
  6. Inkscape. Po piatich platených programoch nám výber PC Magu ponúka aj jednu aplikáciu, ktorá je úplne zdarma a ktorá ma za sebou veľmi živú komunitu. Inkscape je vektorový softvér, čiže tvorí alternatívu najmä k Illustratoru. Je skvelý pri tvorbe webovej grafiky a nových internetových formátoch. Podobne ako Gimp začínal aj Inkscape na Linuxe, ale funguje na väčšine platform.
  • Mar 27, 2020
  • Comments: 0