Tento web používa súbory cookies. Jeho prehliadaním vyjadrujete súhlas s ich používaním. [Viac informácií]

Vitajte na webshope lacnysoftver.eu!
media

Práca z domu je mainstream.

Pandémia koronavíru odštartovala zaujímavý fenomén, ktorý by sa predtým zamestnávateľom nepáčil (pretože sčasti strácajú kontrolu nad zamestnancami). Vybavovanie agendy z domova pokiaľ je to len možné. Rýchlo sme zistili, že z domu môžu pracovať nielen administratívni pracovníci z kancelárií, ale napríklad aj reštaurácie alebo kamenné obchody. BBC odhadla, že iba v Británii začalo z domu pracovať zhruba jeden a pol milióna normálne zamestnaných ľudí. Máme pre vás tipy ako zlepšiť svoju pracovnú efektivitu (ak vás vírus prinútil zostať doma).

 

  1. Obliekajte sa akoby ste stále chodili do práce. To isté platí pre hygienické návyky. Zostať celý deň v pyžame je pohodlné, ale zleniviete. Pracovné oblečenie udržuje vašu psychiku v určitom stave. Vizáž je dôležitá aj kvôli tomu, že kedykoľvek môžete byť kontaktovaný cez videohovor – a neodporúča sa hovory skladať. Videohovory a online konferencie (napríklad cez Skype) počas karantény zaznamenali ohromný nárast popularity.
  2. Dodržiavajte svoju pôvodnú pracovnú dobu. Budíka si nastavujte na rovnaký čas ako predtým – raz sa do práce budete musieť vrátiť. Rutina je veľmi potrebná pre udržanie svojej efektivity, rovnako ako napríklad zdravá prechádzka aspoň raz denne. Čerstvý vzduch a pohyb sú pri sedavej práci veľmi dôležité.
  3. Domácnosť sa stane pracoviskom. Oznámte ostatným členom domácnosti, že vás nemajú rušiť. Obzvlášť k deťom treba byť drsnejší – nemáte na nich čas, musia byť samostatné. Čas na nich si urobíte po práci. Váš pracovný priestor musí spĺňať to isté, čo máte v zamestnaní. Ak robíte administratívu, potrebujete počítač, spoľahlivé a rýchle pripojenie na internet, softvér typu Word a Office a čokoľvek čo používate v zamestnaní. Niektoré programy mohli bežať len na firemných zariadeniach a vy musíte vyriešiť ako ich dostať domov (alebo ich alternatívy, ktoré sú zdarma). Zamestnávateľ vám na to môže prispieť.
  4. Neizolujte sa. Volajte si si kolegami alebo nadriadenými, dvíhajte poctivo telefóny, používajte chaty, oznamujte svoje nápady – ale neschovávajte sa za e-maily. To robí čím viac ľudí aj za normálnych čias bez karantény a po istej hranici to prestáva byť žiaduce.
  5. Prokrastinácia a prestávky. Nevedieť sa dokopať k práci, keď nad vami nestojí šéf – to je veľký problém pracovníkov z domu. Sebadisciplína naberá nový rozmer. Rovnako však potrebujete aj prestávky – ozajstné a pravidelné. Inak vaša produktivita klesá.
  6. Nebojte sa aplikácií. Napríklad taká Asana alebo Beenia sú veci, ktoré majú uľahčiť kolektívne plánovanie a komunikáciu. V skupine ľudí, ktorí sa nestretajú sú veľmi užitočné. Plánovať musíte aj vy sami sebe – a ak sa vám nepodarí urobiť určitú prácu, musíte si sám sebe naordinovať nadčas miesto zničujúceho odkladania.
  7. Nezanedbávajte vzdelávanie a tréning. Keďže ste doma, už sa nemôžete vyhovárať na zbytočné požiadavky nadriadených. Všetko ide iba do vás – sám investujete čas do seba. Musíte si v rozvrhu robiť okienka aj na učenie sa nových vecí.